tka
kino Panorama
zavři ≡ menu

PŘIPRAVUJEME

říjen 2016

Vstupenky na některé akce je možné si předem rezervovat. Pokud je to možné, signalizuje ji u konkrétního pořadu tato ikona: .

listopad 2016

Sobota 5. listopadu 2016 - 20:00 - T klub

REPETITOR, INNOXIA CORPORA, MY DEAD CAT

Po loňském úspěšném koncertě před Shilpou Ray se k nám vracejí Repetitor. Podpoří je brněnští My Dead Cat a místní Innoxia Corpora.

Repetitor je srbská alternativní rocková kapela fungující od roku 2005. Na domácí rockové scéně patří mezi jedny z nejúspěšnějších kapel. Ana-Marija, Milena a Boris, reprezentanti takzvané Nové srbské vlny svádí svůj zhudebněný boj se světem prostřednictvím energických post-punkových rytmů a ostrých garážových melodií. Repetitor rozhodně představují to nejlepší z bělohradské alternativní rockové scény. Mix heavy rock'n'rollu, post-punku a všeho mezitím zabalený v silných riffech a nekompromisních vokálech. Přímočaré, ale rozmanité songy postupně budují rotující zvukovou stěnu a navazují na to nejlepší z tehdy ještě jugoslávského punku sedmdesátých a osmdesátých let, byť pozorný posluchač zaregistruje i vlivy od Mudhoney, Fugazi a Sonic Youth po Pixies a Black Sabbath.

V ČR/SK se ukázali v nedávné minulosti několikrát, (včetně festivalů jako Rock For People nebo Pohoda). Momentálně pravidelně objíždějí EU, měli turné v Číně, evropské turné k novému (vychází v září) albu proběhne v listopadu a zastaví se na něm i u nás.

Vstupné pouze na místě 130 Kč.

Středa 9. listopadu 2016 - 19:00 - Společenský dům

VALAŠSKÁ BLUESOVÁ SPOLEČNOST - 20 LET!

SPECIÁLNÍ HOST: PAUL BATTO

Akustický koncert rožnovské blues-rockové formace, jež slaví dvacáté výročí své činnosti. Tato významná událost se samozřejmě neobejde bez zvláštního hosta, jímž je vynikající bluesový kytarista a zpěvák Paul Batto Jr.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 120 Kč, v den akce a na místě s místenkou: 150 Kč.

detaily

Valašská bluesová společnost byla založena v roce 1996 jako příležitostné sdružení tří muzikantů hrajících akusticky (dvě kytary, foukací harmonika a samozřejmě zpěv) převážně repertoár E. Claptona.
Tři roky na to posílena o rytmiku se začala kapela nořit do blues elektrických kytar a tím se i posunul výběr písní (S. R. Vaughan, G.Moore, M.Waters, J.Mayal) zasahující až do rockových vod (Roling Stones, Dire Straits, ZZ Top). Jelikož všichni členové mají své domovské soubory vystupuje VBS sporadicky (asi 12krát do roka – jak příznačné pro blues) s o to větším nasazením.

  • Zbyněk  Terner  - klávesy,zpěv                                   
  • Petr Nekuža - basová kytara, zpěv
  • Jarda Mikel   - kytara,zpěv
  • Jiří Růčka  - kytara,zpěv
  • Richard Paprskář  - bicí

Ač byl znám především jako jazz-bluesový zpěvák/skladatel/kytarista, začal Paul Batto kdysi svou hudební cestu zpíváním gospelu.
Když v roce 1987 odešel z rodného Slovinska, usadil se ve Švýcarsku a deset let zpíval s americkou gospelovou skupinou ABC (A Better Country).
Paul říká: "...To pro mne byla podstatná zkušenost s hudbou. Od samého začátku jsem byl vychováván k postoji, že píseň musí mít ducha,
musí inspirovat - nejen povrchní zábava, ale něco co mluví do duše. Tento postoj zůstal se mnou dodnes bez ohledu na styl hudby ... ".
Paul se rozhodl částečně vrátit ke svým kořenům - i když v trochu komornější podobě.

Paul Batto Jr. - zpěvák/kytarista/skladatel
- Nar. v roce 1967 ve slovinské Lublani.
- V roce 1987 odchází do Švýcarska a deset let se věnuje hlavně duchovní muzice.
- Od konce 90. let žije převážně ve Střední Evropě (Maďarsko, Polsko a ČR) a intenzivně koncertuje po celé Evropě.
- Vystupuje sólově, v duu, vede vlastní kapely a hostuje s jazzovými trii a swingovými orchestry. Zpívá blues, gospel a jazz.
- Natočil několik autorských desek, má velké fanouškovské zázemí v Německu a zemích Beneluxu.

Čtvrtek 10. listopadu 2016 - 19:00 - T klub

KUBA ZNÁMÁ I NEZNÁMÁ

Klub cestovatelů

Jak vypadá Kuba v roce 2016? Jaký je život obyčejných Kubánců? S jakými výzvami se každodenně potýkají? Jak se baví kubánská mládež a co ji zajímá? Jakému jménu se na Kubě těší ČR, resp. ČSR? Existují stále určité podobnosti s předrevolučním Československem? Co postoj  Kubánců k USA? A vůbec, jaké je to jet sama studentka s minimálním rozpočtem na více než měsíc do země, jejímž jazykem nemluvíte? Kateřina Procházková z Rožnova bude tentokrát vyprávět o tom, jak vyrazila hledat odpovědi na tyto a další otázky. A také o všem neočekávaném, co se dá během plnění jednoho cestovatelského snu zažít. Vstupné dobrovolné.

Pondělí 14. listopadu 2016 - 19:00 - kino Panorama

LADISLAV ZIBURA - PĚŠKY MEZI BUDDHISTY A KOMUNISTY

Klub cestovatelů

24letý excentrický poutník Ladislav Zibura (znáte ze 40 dní pěšky do Jeruzaléma) se na jaře vypravil do Himálaje, neprobádaných údolí čínských řek a zapadlých nepálských vesnic. Ať už ho zrovna zatýká policie, trpí vysokohorskou nemocí nebo zachraňuje lidský život, princ Ládík vším proplouvá s neobyčejnou lehkostí. Příběh jeho 1500 kilometrů dlouhé pěší výpravy je svědectvím o jednoduchosti života a půvabu svobody, u kterého se budete smát od začátku až do konce. Nečekejte ale žádné popisy památek. Projekce je o Číňanech, Nepálcích a jejich životech.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 120 Kč, v den akce a na místě: 140 Kč.
Předprodej vstupenek začíná 14. října v T klubu a v TIC. Rezervovat si je můžete zelenou ikonou v pravém horním rohu.

zajímavosti

1) Ladislavovy projekce vznikly začátkem roku 2015, a to náhodou. Původně chtěl udělat jen přednášku pro pár kamarádů. Nakonec vyprodal kino pro 500 lidí – na první projekci během čtyř dní, na druhou projekci během čtyř hodin.

2) Ladislav vloni napsal svou první knihu “40 dní pěšky do Jeruzaléma”. První náklad se vyprodal během tří dní. Do dnešního dne se knih prodalo přes 15 000 kusů. V listopadu vychází jeho další kniha “Pěšky mezi buddhisty a komunisty”.

3) Ladislava na jeho poutích následuje i zbytek rodiny. Jeho rodiče Lada a Jiří do Santiaga došli už třikrát.

4) Ladislav je nejmladším Čechem (24 let), který podnikl pouť do Říma, Jeruzaléma i Santiago de Compostela. Pěším poutím na jiných kontinentech se věnuje jen pár lidí na světě.

5) Ladislava nemotivuje náboženství – sám se k žádnému nehlásí. Chození ho jednoduše baví, protože to pro něj je snadný způsob, jak se seznámit s úplně cizími lidmi.

6) Na cestě za buddhisty a komunisty Ladislav strávil tři měsíce. Ušel během nich 1500 kilometrů. Dostal se do buddhistických klášterů, trpěl výškovou nemocí, zatkla ho policie a mnohokrát navštívil místa, kde turisty vůbec neznají.

7) Zatímco v Nepálu se Ladislav setkal především s ohromnou chudobou, v Číně ho překvapila pohostinnost místních. Mnoho nocí strávil u cizích lidí doma. Problémy mu ale dělala policie.

8) Ladislav si své cesty nijak neplánuje – nedomlouvá si hotely, obvykle nenosí mapu, nemá žádné profesionální vybavení a dokonce ani stan. Improvizuje a nechává si poradit od místních lidí.

9) Ladislav už na poutích ušel přes 5000 kilometrů a všechny v jediných botech. Sám se rád označuje za spořivého člověka, proto mu bylo líto boty měnit.

10) Nepál a Čína pro Ladislava byly natolik náročné, že se rozhodl na další cestu vydat na lodi. Rád by objel svět po vzoru objevitelských výprav.

Úterý 15. listopadu 2016 - 18:00 - Společenský dům

MUSICA DOLCE VITA

Žofie Vokálková – flétna, Daniela Demuthová – mezzosoprán, Zbyňka Šolcová – harfa  

Soubor MUSICA DOLCE VITA působí na české hudební scéně od roku 2005 a má na svém kontě stovky koncertů ve všech koutech naší vlasti. Trio vystupovalo v posledních letech na řadě mezinárodních i tuzemských festivalů a bylo hostem koncertních cyklů např. Moravské filharmonie Olomouc, Jihočeské komorní filharmonie či Severočeské filharmonie Teplice. Soubor MUSICA DOLCE VITA se věnuje interpretaci skladeb pro flétnu a harfu všech stylových období v podání špičkové sólové flétnistky Žofie Vokálkové a skvělé harfenistky Zbyňky Šolcové. Ve spojení s písněmi a áriemi pro mezzosoprán Daniely Demuthové prezentuje širokou škálu tematických koncertů (tříkrálový, velikonoční, mariánský, adventní, vánoční atd.). K nejúspěšnějším programům tria patří Poetická zastavení, Klenoty české hudby, Hudba královen a Adventní kalendář. Všechny tyto tituly vyšly v průběhu let také na stejnojmenných CD. Soubor však připravuje též několik nových projektů např. Na křídlech hudby, Čtvero ročních období či Písně beze slov.

V rámci spolupráce se Základní uměleckou školou v Rožnově se představí žáci ZUŠ.

Kruh přátel hudby uvádí koncert v rámci cyklu Večery s klasikou.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 100 Kč, v den akce a na místě s místenkou: 150 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 14. 10. do 14. 11. v T klubu a v TIC.

detaily

Žofie Vokálková – flétna 

Žofie Vokálková patřila již od svých muzikantských začátků mezi velmi výrazné talenty. V roce 1992 absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Františka Malotína. V dalším studiu pokračovala ve Francii u prof. Christiana Lardého a absolvovala mistrovské kurzy u Jamese Galwaye. K nejdůležitějším soutěžním oceněním patří 1. cena v mezinárodní soutěži Concertino Praga a zároveň cena za nejlepší provedení povinné skladby, 3. cena v mezinárodní soutěži vítězů evropských soutěží „Pacem in terris“ v Německu a v mezinárodní soutěži Pražské jaro získala Cenu hlavního města Prahy. V září roku 2000 získala jako první Evropanka Special Prize v prestižní soutěži „Web Concert Hall Competition“ v New Yorku. Má za sebou řadu koncertních sólových vystoupení s našimi i zahraničními orchestry (Francie, Německo, Řecko, Rakousko, USA, Japonsko), je pravidelným hostem mnoha prestižních festivalů. Pro rok 2009 připravila koncertní turné po Japonsku a USA. Koncertně provedla řadu premiér skladeb českých i zahraničních soudobých autorů (P. Eben, J. Obrovská, M. Schoedler) a též se podílela na několika CD s komorní hudbou. Od roku 1999 natočila pro holandské vydavatelství HLM několik sólových CD, např. šest koncertů op. 10 A. Vivaldiho, CD Mosaique for Golden Flute, CD Mozart in Prague. Nahrála řadu snímků pro rozhlas a televizi. Žofii Vokálkovou jsme měli možnost vidět v pořadech České televize Bez limitu, Terra musica, na TV Nova při udílení cen ANNO 2002, kde předávala cenu pro nejpopulárnějšího muže, a několikrát vystoupila na ČT 1 v rámci Adventního koncertu. Objevila se též na obálce časopisu Harmonie a v článcích našich i zahraničních časopisů. Několik let byla první flétnistkou Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a sólistkou orchestru Virtuosi di Praga a Musici de Praga. S harfistkou Kateřinou Englichovou se věnuje komorní tvorbě pro flétnu a harfu (Duo SYRINX). Od roku 2007 je členkou tria MUSICA DOLCE VITA. Pravidelně vede mistrovské kursy a absolvuje sólová koncertní turné v Evropě, USA a Japonsku. (odkaz na www.zofie.v.sweb.cz)

Daniela Demuthová – mezzosoprán

Daniela Demuthová vystudovala klasický zpěv na Pražské konzervatoři (u prof. N. Vodičkové) a pokračovala ve studiu zpěvu u prof. J. Smolákové. Na svém kontě má stovky sólových koncertů jak u nás, tak i v zahraničí. K nejvýznamnějším hostováním patří bezesporu spolupráce s Berlínskou filharmonií v díle soudobého německého autora W. Rihma pod taktovkou Kenta Nagana a v roce 2005 ztvárnění role Abatyše v koncertním provedení Pucciniho Suor Angelica na Kanárských ostrovech. V prosinci 2007 spoluúčinkovala společně s flétnistkou Žofií Vokálkovou a Plzeňskou filharmonií na vánočním galakoncertě ve vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina a při podobné příležitosti v prosinci roku 2010 excelovala v několika koncertních áriích za doprovodu pražských symfoniků. Z tuzemských orchestrů jmenujme dále spoluúčinkování s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem FOK, Komorním orchestrem Národního divadla a dalšími. V současnosti se nejvíce věnuje komorní hudbě. Spolupracuje pravidelně jak s některými špičkovými hudebníky (A. Bárta - varhany, J. Šaroun - klavír, R. Měřinský - loutna…), tak s různými renomovanými komorními soubory (Virtuosi di Praga, Musica Bohemica, Pražští madrigalisté, Rožmberská kapela, Pražský kvintet). V roce 2005 založila společně s harfenistkou Zbyňkou Šolcovou a flétnistou Janem Machatem trio MUSICA DOLCE VITA, se kterým již absolvovala více než tři stovky koncertů. Se souborem dobových nástrojů Musica ad Tabulam natočila CD Písně Sefarditů - středověké španělské židovské písně. S triem  MUSICA DOLCE VITA nazpívala dosud čtyři CD Poetická zastavení, Klenoty české hudby, Hudba královen a Adventní kalendář. Kromě těchto sólových projektů spolupracovala na řadě dalších CD. http://www.musicadolcevita.eu/

Zbyňka Šolcová – harfa 

Zbyňka Šolcová absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě věhlasné české harfenistky prof. Libuše Váchalové a záhy po svém absolutoriu nastoupila dráhu sólové hráčky. V průběhu let kromě sólových vystoupení hostovala v mnoha orchestrech (Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Ostrava, Virtuosi di Praga, Český národní symfonický orchestr, Orchestr Státní opery Praha aj.) a má na svém kontě nahrávky pro Českou televizi, Český rozhlas, ale i pro zahraniční produkce (Deutsche Rundfunk, britskou společnost Silva Screen Records aj.). Během její bohaté kariéry ji mohli slyšet posluchači např. v Itálii, Německu, Švédsku, Francii, Monaku a samozřejmě na mnoha místech České republiky. Od r. 1992 byla členkou Rožmberské kapely, souboru zabývajícího se výhradně gotickou a renesanční hudbou. Zde kromě harfy hrála na řadu dalších historických nástrojů včetně gotické a háčkové harfy. S Rožmberskou kapelou natočila v průběhu let pět CD a ročně odehrála na desítky koncertů u nás i po celé Evropě. V posledních letech vystupuje zejména jako sólistka. V roce 2001 vydala sólové CD s názvem Harfa. Je také členkou několika komorních souborů a spolupracuje i s řadou našich významných umělců. Mezi ně patří Oldřich Vlček, Silvie Hessová, Mario Mesany, Hana Jonášová, Martina Kociánová, Jan Machat, ale také zástupci populární hudby jako Eva Pilarová, Zuzana Stirská aj. V roce 2005 stála u zrodu tria MUSICA DOLCE VITA, se kterým ji v poslední době mohou posluchači slyšet po celé České republice, kromě jiného, také v komponovaném pořadu s názvem Poetická zastavení, kde se můžeme setkat nejen s krásnou hudbou, ale též s milostnou poezií Zbyňky Šolcové. Básně ze sbírky City a pocity (nakladatelství Pragoline, 2005) čte mezzosopranistka Daniela Demuthová. V roce 2007 ji mohli návštěvníci kulturních akcí vidět také v souvislosti s projektem Múza očima múz. Jde o projekt fotografa a publicisty dr. Josefa Loudy, kterého se zúčastnilo 32 českých i zahraničních fotografek a jejich úkolem bylo svým vlastním pohledem a způsobem fotograficky ztvárnit ženu - hudebnici, jíž se stala právě Zbyňka Šolcová. Vznikl soubor unikátních fotografií, který se v roce 2008 stěhoval z Prahy i na další místa. (odkaz na www.zbynkasolcova.cz)

Středa 16. listopadu 2016 - 20:00 - T klub

OSTRAK MODE (EX - DUNAJSKÁ VLNA), DUŠEVNÍ OTŘES (ROŽNOV)

Písně plné elektronických zvuků z projektu OSTRAK MODE a další jiné můžete zažít také na koncertech. Písně o vztazích, písně o živlech, písně o šablonách, které jsme si nechali naprogramovat, ať už svými rodiči, školou nebo ideologií svého okolí, a které častokrát žijeme místo svých životů vlastních.
Původně sólový projekt se na živá koncertní vystoupení připravil a propojil s muzikanty různých hudebních žánrú a přinesl živé a bezprostřední skladby v rockovém podání.

  • Josef Ostřanský - zpěv, kytara, klávesy (Dunajská vlna, Kuzmich Orchestra, BOO, Dunaj, E, Rale)
  • Miroslav Chyška - kytara, baskytara, zpěv (Dan Bárta & Illustratosphere, J.A.R.)
  • Daniel Šoltis - bicí, zpěv, samply (Vertigo, MaBaSo, IMT Smile, Dunajská Vlna, Yvonne Sanchez...)

Veteráni rožnovského undergroundu Spytihněv se rozdělili na dvě kapely, Butor s Morisákem hrají v současné době s bubeníkem Nesym, zatímco zbytek kapely pokračuje pod novým názvem Duševní Otřes a budou předskakovat Josefu Ostřanskému.

Vstupné 140 Kč pouze na místě.

Čtvrtek 24. listopadu 2016 - 19:00 - T klub

JIŘÍ ČERNÝ

Téma bude upřesněno.

Vstupné v předprodeji: 100 Kč, v den akce a na místě: 130 Kč, studenti: 60 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 24. 10. do 23. 11. v T klubu a v TIC.

Pátek 25. listopadu 2016 - 16:30 - Masarykovo náměstí

SLAVNOSTNÍ ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Tradiční akce, při které rozsvítíme vánoční strom na náměstí před MěÚ. Na pódiu proběhne kulturní program, v záloze bude občerstvení, které zahřeje dětské i dospělé návštěvníky.

Úterý 29. listopadu 2016 - 19:00 - Společenský dům

...VSTUPTE!

Agentura Harlekýn Praha

Neil Simon má vzácnou schopnost vidět pod komickým vnějškem svým postavám do duše a hledá v nich to podstatné – lidské. „Nikdy nezačínám psát s úmyslem napsat komedii a vždy začínám napřed promýšlet všechny tragické rysy svých postav,“ říká autor. Dodejme jen, že najednou je z toho legrace. Dobrá legrace. Ono totiž – párkrát se srdečně zasmát vůbec není pro život diváka málo významné. Komedie …Vstupte! je o nekončících patáliích dvou klaunů na penzi. Willie Clark a Al Lewis – slavné komické duo „The Sunshine Boys“ z éry vaudevillu. Po jedenácti letech se mají opět sejít a pro televizi natočit nejzdařilejší číslo – je to vlastně jejich labutí píseň. Staří pánové se ale nemohou stále dohodnout, ačkoliv se v podstatě mají rádi, vzájemně se jen dráždí a vůbec není jisté, jak to s oběma tvrdohlavci nakonec dopadne.

Hrají: Petr Nárožný, Ladislav Mrkvička, Jan Čenský  a Libuše Švormová. Režie: Pavel Háša

Překlad: Ivo T. Havlů

Vstupné s místenkou, první polovina sálu: 390 Kč, druhá polovina sálu: 370 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od pondělí 31. října v T klubu a TIC.

 

prosinec 2016

Úterý 6. prosince 2016 - 19:00 - kino Panorama

JIŘÍ KOLBABA – VELKÝ OKRUH JIHEM AFRIKY

Klub cestovatelů

Další pozoruhodné setkání s jedním z nejznámějších cestovatelů - dobrodruhem Jirkou Kolbabou. Návštěva Afriky je plná vzrušení ze splněného snu. Expedici zahájíme na Viktoriiných vodopádech v Zimbabwe. Přejedeme a posléze přeletíme do delty řeky Okavango v Botswaně. Ve Svazijsku budeme obdivovat pestrobarevné tanečníky. Cestu po Jihoafrické republice začneme v Kapském městě. Ustrneme nad množstvím zvířat v Krugerově parku i u tučnáků při cestě na mys Dobré naděje. V Namibii prožijeme dobrodružství s kočkovitými šelmami a s tajuplnou Afrikou se rozloučíme v kouzelné poušti Sossusvlei.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 160 Kč, v den akce a na místě s místenkou: 190 Kč. Rezervace již probíhá. Předprodej vstupenek začíná 25. října v T klubu a v TIC.

Pátek 9. prosince 2016 - 19:00 - Společenský dům

Vánoční koncert

BÁRA BASIKOVÁ A ROŽNOVSKÝ SBOR JUVENTUS

Koncert Báry Basikové s hostem, pěveckým sborem Juventus z rožnovského Gymnázia. 

Vstupné s místenkou, první polovina sálu: 280 Kč, druhá polovina sálu: 250 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 9. 11. do 8. 12. v T klubu a TIC.

detaily

Bára Basiková je jednou z nejvýraznějších zpěvaček své generace. Po účinkování v kultovních kapelách Precedens a Stromboli se vydala na sólovou a muzikálovou dráhu. Výjimečný hlasový talent, žánrová univerzálnost, dar emocionální hloubky..., to je ona.

Bára Basiková se o hudbu zajímala odmalička. Již ve svých dvanácti letech (1975) se zúčastnila s písní Markétka soutěže Zpívá celá rodina. Z vítězství se ale tehdy radovali jiní. Na tehdejší LŠU navštěvovala hodiny klasického zpěvu. Po absolvování pražské jazykové základní školy v Ostrovní ulici vystudovala střední ekonomickou školu. Veřejně vystupovat začala v roce 1982 se skupinou Precedens, kde nejprve zastávala funkci sboristky. Později po odchodu Jana Sahary Hedla (1984) se stal její vokál dominujícím. V roce 1986 začala souběžně s Precedensem vystupovat i s rockovou formací Michala Pavlíčka – Stromboli. V roce 1988 však kvůli Stromboli Precedens opustila, aby se zase navrátila při natáčení alba Pompeje. Martin Němec (leader Precedensu) pochopil, že je velmi výrazná zpěvačka toužící se prosadit. Z Precedensu se stala její doprovodná kapela Basic Beat.

V roce 1994 se rozhodla pro vstup do rockové opery Jesus Christ Superstar, kde ztvárnila roli Máří Magdalény. Tuto roli lze nazývat jako životní a hrála ji čtyři roky. Následovaly další muzikálové nabídky, z nichž kývla na hlavní roli v kontroverzní muzikálové úpravě Dvořákovy opery Rusalka, k nacvičení titulní role v muzikálu Johanka z Arku, kterou alternovala s Lucií Bílou, i k roli Kleopatry ve stejnojmenném muzikálu Michala Davida (alternace Ilony Csákové, Moniky Absolonové i Radky Fišarové.) Následovala nabídka z Národního divadla do baletního představení Lucrezia Borgia režiséra Libora Vaculíka. Vystupovala v dvojroli baletka – zpěvačka.

Asi v roce 2003 dočasně opustila koncertní pódia. Na dva roky se stáhla do soukromí. Roku 2005 ale ohlásila návrat do kapely Precedens, která natočila v její nepřítomnosti dvě alba se zpěvákem Petrem Kolářem. Také kladně odpověděla na nabídku Michala Pavlíčka vystupovat v jeho muzikálu Obraz Doriana Graye, kde hraje trojroli (matku Doriana, Ještěrku a Operní divu). Vystupuje také v činohře Produkt s Tomášem Petříkem, kde opět alternuje s Lucií Bílou.

Juventus je smíšený pěvecký sbor studentů Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm, který vznikl v roce 1992. Od roku 2010 zpívá pod vedením sbormistryně Kateřiny Turzové, absolventky FF OU, a je otevřen všem fanouškům hudby a příznivcům sborového zpěvu.

Věkové spektrum sboristů vede napříč všemi ročníky osmiletého i čtyřletého gymnázia od nejmladších jedenáctiletých zpěváčků až po devatenáctileté technicky i výrazově zkušené sboristky a sboristy či absolventy.

Každým rokem je sbor obměňován. V jeho řadách se vystřídaly desítky členů a každoročně   se loučí  s vyzpívanými, hudebně schopnými studenty, jejichž místa opět doplňují nově příchozí talentovaní zpěváci. Znamená to, že v novém školním roce se formuje sbor i jeho repertoár skoro od počátku. Je to nikdy nekončící práce. A pak že perpetum mobile neexistuje. 

Sbor pravidelně pořádá vánoční a benefiční koncerty v Rožnově pod Radhoštěm a jeho okolí. Každý rok také absolvuje příležitostná vystoupení, spíše komorní a klubové koncerty, kterým odpovídá jeho současný repertoár (duchovní kánony, spirituály, folkové balady) a výrazový charakter (uvolněnost, lehkost, radost ze zpěvu). V současnosti se orientuje rovněž na repertoár světové a české populární hudby. Všechny velmi těší zejména čas, kdy se znovu setkávají i s bývalými členy a absolventy, protože to jsou  opět společné chvíle zpívání

a vzpomínek. A právě tato atmosféra činí sbor jedinečným.

 

Středa 14. prosince 2016 - 19:00 - Janíkova stodola

HRDÝ BUDŽES

Dramatizace úspěšné stejnojmenné prózy spisovatelky Ireny Douskové. Hrdinka příběhu, žákyně druhé třídy základní devítileté školy Helenka Součková, nás zkoumavým i naivním pohledem osmiletého dítěte sugestivně provází tragikomickými roky husákovské normalizace, tak jak se na počátku 70. let promítala do světa dětí i dospělých. Na pozadí prostředí školy a divadla v jednom „nejmenovaném“ okresním městě se odvíjí sled komických příhod, trapných zážitků, drobných i větších neštěstí, které malá Helenka nejen prožívá, ale zároveň je s bezprostředností svému věku vlastní hodnotí a komentuje. Barbora Hrzánová – Cena Thálie 2003 za mimořádný ženský jevištní výkon za roli Helenky Součkové.

Hrají: Helenka Součková - Bára Hrzánová, žena, soudružka, maminka, babička, paní učitelka - Jarmila Vlčková, muž, soudruh, tatínek, dědeček, Pepíček - Libor Jeník.

Vstupné s místenkou, přízemí: 410 Kč, balkon: 390 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 14. 11. v T klubu a TIC.

 

leden 2017

Pondělí 16. ledna 2017 - 18:00 - Společenský dům

NOVOROČNÍ KONCERT S PŘÍPITKEM STAROSTY

HANA FIALOVÁ - ZPĚV
JAKUB ŽÍDEK - KLAVÍR

VE SLAVNÝCH MELODIÍCH SVĚTOVÉHO MUZIKÁLU

Zveme vás na novoroční koncert s přípitkem starosty města Rožnova. Přijďte si užít sváteční večer a zaposlouchat se do nesmrtelných a líbivých světových melodií.

Šansony světoznámé zpěvačky Edith Piaf a slavné melodie světových muzikálů zazní v podání zpěvačky a držitelky Ceny Thálie 2014 za roli Edith Piaf v hudebním dramatu Edith a Marlene Hany Fialové za klavírního doprovodu Jakuba Žídka.

V rámci spolupráce se Základní uměleckou školou v Rožnově se představí žáci ZUŠ.

Kruh přátel hudby uvádí koncert v rámci cyklu Večery s klasikou.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 100 Kč, na místě s místenkou: 150 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 16. 12. do 13. 1. 2017 v T klubu a v TIC.

detaily

Hana Fialová – zpěv

Narodila se v Opavě, absolvovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě ve třídě Evy Gebauerové Phillips. Zpěvu se ale intenzivně věnovala již dříve, o čemž svědčí i její vítězství v krajském kole pěvecké soutěže Talent 86 a následný postup do celostátního finále. Mezi lety 1994 až 2004 byla sólovou zpěvačkou country skupiny Red Hats, se kterou koncertovala u nás i v zahraničí, několikrát s ní vystoupila v zábavných televizních pořadech a vydala dvě profilová CD. Od roku 2003 je členkou souboru opereta a muzikál Národního divadla moravskoslezského. Ráda vzpomíná na role v inscenacích Šest žen Jindřicha VIII. (Kateřina Howardová), Camelot (Elein), Kat a blázen (Juanilla), Ostrov milování (Lolita), Zvonokosy (Žena), Sugar – Někdo to rád horké (Sugar Cane), Hello, Dolly! (Irena Molloyová) nebo Rose Marie (Wanda). V roce 2010 vytvořila titulní roli v nové verzi muzikálu Marguerite Alaina Boublila a Michela Legranda a byla za ni nominována na Cenu Thálie 2011. Poté následovaly další významné muzikálové role: Gita v Pardon My English, královna Eliška v Noci na Karlštejně, Marfuša v Mrazíkovi, Vypravěčka v Josefovi a jeho úžasném pestrobarevném plášti, Betty v původním českém muzikálu Fantom Londýna, titulní role v Evitě a Norma Desmond v Sunset Boulevardu.  Zcela jedinečným způsobem září v hudebním dramatu Edith a Marlene jako Edith Piaf, za niž ostatně získala Cenu Thálie 2014 v kategorii opereta/muzikál. V činohře NDM hostovala a hostuje jako Zuzana a Jiřina Buchtelová v muzikálu Donaha! (Hole dupy) a v pražském Divadle Hybernia jako Betty v Přízraku Londýna. Na scéně Městského divadla Brno hostovala v roli Fantiny ve světoznámých Bídnících. Miluje svou rodinu, přátele, přírodu a zvířata. V létě jezdí na čundry s koňmi, baví ji horolezectví a velice ráda posedí s fajn lidmi v hospůdce.

Jakub Žídek - klavír

Pochází z Opavy. Vystudoval hru na varhany na Janáčkově konzervatoři v Ostravě u prof. Martiny Zelové. Poté navštěvoval Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde ve třídě profesora Lumíra Pivovarského vystudoval sbormistrovství. Vysokoškolské vzdělání ukončil magisterským studiem na brněnské JAMU, kde studoval dirigování orchestru u Rostislava Hališky.

V sezoně 2007/2008 působil jako sbormistr operního sboru ve Slezském divadle Opava. Jako hostující dirigent spolupracoval například s Filharmonií Brno, Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně. Nejvýraznější je jeho spolupráce s Janáčkovou filharmonií Ostrava, kterou zahájil absolventským koncertem. Pravidelně vystupuje na festivalu Bezručova Opava, mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec a v abonentním cyklu Janáčkovy filharmonie Jeunesses Musicales. Stále také spolupracuje s opavským pěveckým sborem Domino.

V současnosti je hudebním ředitelem souboru operety a muzikálu v Národním divadle moravskoslezském a je rovněž dirigentem souboru opery. Pro NDM připravil hudební nastudování pohádkového muzikálu Mrazík (2011) a muzikálu bratří Gershwinů Pardon My English (2011). Jako dirigent se podílel na světové premiéře nového nastudování muzikálu Marguerite (2010), uvedení operety Mamzelle Nitouche (2010), muzikálu Noc na Karlštejně (2011) a opeře Charlese Gounoda Romeo a Julie (2011). S Janáčkovou filharmonií Ostrava nahrál původní skladby Borise Urbánka pro nový český film 7 dní.

únor 2017

Středa 22. února 2017 - 18:00 - Společenský dům

CLARA NOVÁKOVÁ – FLÉTNA

MONIKA KNOBLOCHOVÁ – CEMBALO

Clara Nováková je dcera skladatele Jana Nováka, dlouholetá sóloflétnistka Ensemble Orchestral de Paris a mezinárodně uznávaná sólistka, nyní profesorka flétny na universitě v čínském Zushou.

Monika Knoblochová je jedna z nejvýraznějších interpretek současné české cembalové školy, žákyně Zuzany Růžičkové a laureátka mnoha národních i mezinárodních soutěží. 

V programu uvedou obě dámy komplet flétnových sonát Johanna Sebastiana Bacha, kteréžto pak samy komentují a hudbu prokládají i kratičkými ukázkami dobových textů osobní korespondence J. S. Bacha a rovněž dobových anekdot, aby lehce uvolnily hudební atmosféru a skladby malinko nastínily v historickém kontextu.

V rámci spolupráce se Základní uměleckou školou v Rožnově p. R. se představí žáci ZUŠ.

Kruh přátel hudby uvádí koncert v rámci cyklu Večery s klasikou.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 100 Kč, na místě s místenkou: 150 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 20. 1. do 21. 2. v T klubu a v TIC.

detaily

Mezinárodně uznávaná flétnistka Clara Nováková se narodila v Brně v rodině hudebního skladatele Jana Nováka. Po delším pobytu v Dánsku a Itálii absolvovala studia na Vysoké hudební škole ve Stuttgartu u prof. Klause Schochowa a později na Conservatoire National Supérieur v Paříži u Michela Debosta, kde obdržela nejvyšší vyznamenání. Je laureátkou několika mezinárodních soutěží (Palmi, Ancona, Stresa) a nositelkou řady ocenění (Rotary-Preis Stuttgart, Pro Musicis Award ad.). V letech 1988 až 2006 působila jako 1. flétnistka Ensemble Orchestral de Paris, kromě toho vystupuje jako sólistka na nejvýznamnějších pódiích a festivalech (Salle Pleyel – Paříž, Carnegie Hall – New York, City Hall Theater – Hongkong, Leo S. Bing Theater – Los Angeles, Auditorio Leon de Greiff – Bogotá, Festival Darmstadt aj.), ale i v různých komorních souborech (KammerEnsemble de Paris, Trio Salomé, Trio Nobis, Ensemble Arcema, Smash Ensemble Salamanca). Velmi se zasazuje i o soudobou hudbu, intenzivně spolupracuje s mnoha skladateli a byla jí věnována řada hudebních děl. Nahrává pro rozhlas i televizi v řadě evropských států, natáčela pro BNL France, EMI, Gallo Swizerland, FNAC France, Maguelone a MODE New York. Nyní působí jako profesorka flétny na univerzitě v čínském Zushou.

Monika Knoblochová, interpretka vynikajících uměleckých a technických kvalit, zanícená vyznavačka autentické interpretace barokní hudby a současně renomovaná interpretka soudobé hudby, účastnice mnoha mistrovských kurzů v celé Evropě, držitelka řady prestižních interpretačních ocenění, je jedním z nejvýraznějších objevů mladé generace.

Po absolvování Konzervatoře v Praze studovala Monika Knoblochová cembalo na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Giedré Lukšaité-Mrázkové a formou konzultací u Zuzany Růžičkové. V letech 1996-1998 studovala na Dresdner Akademie für alte Musik u Johna Tolla a od roku 2000 na Hochschule für Musik v Kolíně nad Rýnem ve třídě Ketila Haugsanda, kde v roce 2002 obdržela závěrečný diplom.

Tato studia si v roce 2002 obohatila tříměsíčním pobytem na Královské konzervatoři v Den Haagu ve třídě Jacquesa Ogga. V roce 2005 završila svá studia absolutoriem Mistrovské třídy u Christine Chornsheim na Hochschule für Musik und Theater v Mnichově.

V roce 1999 získala na mezinárodní soutěži Pražského jara 3. cenu a titul laureáta a Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení Koncertu pro cembalo a malý orchestr, který rovněž natočila na CD. V roce 2002 se stala držitelkou prestižní Davidoff Prix České republiky, v roce 2003 obdržela společně s Janou Semerádovou (barokní příčná flétna) 3. cenu a titul laureáta na 16. Grosser Förderpreiswettbewerb v Mnichově v kategorii historicky poučená interpretace staré hudby a v témž roce přidala ještě Cenu Společnosti Bohuslava Martinů na Mladém pódiu v Karlových Varech. Monika Knoblochová nahrála celou řadu kompaktních disků. Její poslední CD pro společnost Supraphon se Souborným dílem pro cembalo B. Martinů (2005) bylo oceněno mezinárodní kritikou – 4 Diapasons d'Or, 10 Jokers a CD měsíce časopisu Crescendo, Le Monde dela Musique. V roce 2006 nahrála spolu s violoncellistou P.  Nouzovským Bachovy Gambové sonáty pro společnost Cube Bohemia. CD získalo příznivé ohlasy kritiků doma i v zahraničí. Na jaře 2007 nahrála, opět pro Cube Bohemia, Invence J. S. Bacha a J. Nováka, které vyšly u příležitosti jejího recitálu ze stejných děl na festivalu Pražské jaro 2007.

Monika Knoblochová pravidelně vystupuje jako sólistka i komorní hráčka doma i v zahraničí (Německo, Rakousko, Belgie, Francie, Polsko). Je členkou souborů Duo Seraphim (spolu s flétnistkou Janou Semerádovou), Collegium Marianum (specializovaného na starou hudbu) a Resonance (specializovaného na hudbu XX. a XXI. století), jehož je zakládající členkou. Její rozmanitý repertoár sahá od autentické interpretace staré hudby přes klasiku až k soudobé hudbě. Premiérovala řadu soudobých skladeb, z nichž některé nahrála pro Český rozhlas. Od roku 2006 vede cembalovou třídu na Letní škole staré hudby v Rajnochovicích a od roku 2007 také na Akademii staré hudby při Masarykově univerzitě v Brně.

březen 2017

Pondělí 27. až pátek 31. března 2017 - kino Panorama

JEDEN SVĚT 2017

19. ročník mezinárodního festivalu o lidských právech

duben 2017

Úterý 4. dubna 2017 - 18:00 - Společenský dům

LUKÁŠ KLÁNSKÝ A IVAN KLÁNSKÝ

Otec a syn u jednoho klavíru.

V rámci spolupráce se Základní uměleckou školou v Rožnově p. R. se představí žáci ZUŠ.

Kruh přátel hudby uvádí koncert v rámci cyklu Večery s klasikou.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 100 Kč, na místě s místenkou: 150 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 3. 3. do 3. 4. v T klubu a v TIC.

detaily

Lukáš Klánský patří k nejvýznamnějším a nejžádanějším českým klavíristům mladé generace. Díky oceněním na mnoha mezinárodních soutěžích a úspěšným vystoupením na festivalech v ČR, ale i v Evropě se stal jak vyhledávaným sólistou, tak komorním hráčem. V roce 2014 získal jako člen Lobkowicz Tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu. Lukáš se narodil 22. 3. 1989 v Praze. Od pěti let byl žákem prof. Růženy Učňové v Hudební škole hlavního města Prahy. V letech 2004-2010 studoval na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Evy Boguniové. V současnosti studuje v pátém ročníku na pražské HAMU ve třídě svého otce, prof. Ivana Klánského. Lukáš je laureátem mnoha mezinárodních soutěží (EPTA 2002, Agropolli 2003, Karl Drechsel Fordepreise 2007, Beethovenův Hradec 2007, Inernational Rotary Piano Competition 2012, Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013). Vystupuje s předními českými orchestry (Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Český národní symfonický orchestr, Barocco sempre giovanne) a s dirigenty, jako jsou Libor Pešek, Andrea Sebastian Weiser, Jan Kučera nebo Istvan Denes. Koncertuje v ČR, SR, Německu, Švýcarsku, Francii, Itálii, Belgii, Nizozemsku, Chorvatsku, Slovinsku, Polsku, Turecku a Jihoafrické republice. Publiku v ČR se představil na festivalech Pražské jaro, Světová klavírní tvorba, Svátky hudby Václava Hudečka, Talichův Beroun nebo v Českém spolku pro komorní hudbu. Je členem úspěšného Lobkowicz Tria (Jan Mráček - housle, Ivan Vokáč - violoncello). Pravidelně koncertuje s předními českými umělci, například s Václavem Hudečkem, Kateřinou Javůrkovou či se světově proslulým Pražákovým kvartetem.

Ivan Klánský (1948) patří pro svůj mimořádný talent a pozoruhodné interpretační umění k předním představitelům současného českého i zahraničního koncertního života. I na světových koncertních pódiích dosahuje vynikajících úspěchů jako sólista i jako člen úspěšného klavírního tria Guarneri Trio Prague. Již během studia na konzervatoři zahájil sérii vítězství a laureátství na mnoha mezinárodních klavírních soutěžích (Bolzano, Lipsko, Neapol, Fort Worth, Barcelona, Varšava). Stal se  prvním a dosud jediným Čechem v historii, který se  na mezinárodní soutěži F. Chopina v roce 1970 dostal do finále. Kromě své sólistické činnosti spolupracuje s řadou komorních souborů a s předními domácími i zahraničními koncertními sólisty.  Koncertuje nejen v Evropě, ale i v Japonsku, Austrálii, Jižní Americe. S Českou filharmonií  hostoval často na koncertech v Německu, Anglii, Španělsku, Japonsku a USA. Dá se tedy říci, že ho poznalo jako vynikajícího interpreta obecenstvo v koncertních síních čtyř světadílů. Jeho repertoár obsahuje téměř všechna stěžejní díla světové klavírní literatury. Díky své účasti ve Varšavě bývá označován za chopinistu, a je pravda, že k hudbě tohoto romantického génia má Ivan Klánský velmi blízko. Na repertoáru má však díla i jiných významných skladatelů. Nahrál například kompletní klavírní dílo Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka, na jeho recitálech nechybí Bach, Mozart, Beethoven…

Se svým synem Lukášem nastudovali obě řady Dvořákových Slovanských tanců na čtyři ruce. Společně vystoupili v listopadu 2010 s ČNSO  s Mozartovým koncertem pro dva klavíry a se Saint- Saënsovým Karnevalem zvířat ve Smetanově síni Obecního domu pod taktovkou Libora Peška.

Ivan Klánský zasedá v porotách klavírních soutěží a působí s velkými úspěchy také pedagogicky – v současné době vede katedru klávesových nástrojů na pražské AMU. Velmi žádané a přínosné jsou také jeho klavírní semináře.

Pátek 28. dubna 2017 - 18:00 - Beskydské divadlo Nový Jičín

JANÁČKOVA FILHARMONIE

Zájezdní koncert.

Koncert v rámci projektu Večery s klasikou.

 

květen 2017

Úterý 16. května 2017 - 19:00 - kostel Všech svatých

CHVÁLA TRUBKY

MAREK VAJO – TRUBKA

JIŘÍ HOUDEK – TRUBKA

MAREK ZVOLÁNEK – TRUBKA

DANIELA VALTOVÁ KOSINOVÁ – VARHANY

V rámci spolupráce se Základní uměleckou školou v Rožnově p. R. se představí žáci ZUŠ.

Kruh přátel hudby uvádí koncert v rámci cyklu Večery s klasikou.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 100 Kč, v den akce a na místě s místenkou: 150 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 13. 4. do 15. 5. do v T klubu a v TIC.

detaily

Jiří Houdek pochází z Hradce Králové, studoval Pražskou konzervatoř. Vyhrál rozhlasovou soutěž Concertino Praga v roce 1996 v kategorii trubka. Na trubku hraje od dvanácti let. Osm let hraje také v Národním divadle. Myslí, že se v SOČRu podařilo vybudovat jednu z nejlepších trumpetových skupin v Praze nejen po profesní stránce, ale také té osobní a přátelské. Nehrají jen v rámci orchestru, ale tráví spolu čas i komorní hrou a natáčením všeho možného v hudebních studiích.

Marek Zvolánek, absolvent Pražské konzervatoře ze třídy Antonína Vaigla, na sebe brzy upozornil četnými úspěchy. Dále studoval u Hanse Gansche v prestižním salcburském Mozarteu a na berlínské Hudební akademii u Konradina Grotha. Už v osmnácti letech se stal členem České filharmonie, kterou tehdy řídil Václav Neumann. Velmi brzy se díky technické virtuozitě a krásnému tónu zařadil také mezi vyhledávané sólisty („…kantable Passagen wechseln mit brillanter Virtuosität...“, Lipsko, květen 2003). V současné době působí jako sólotrumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Vystoupil na významných pódiích, na mezinárodních hudebních festivalech Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl. Jako sólista účinkoval se SOČRem, s Pražským komorním orchestrem, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, se Sukovým komorním orchestrem či s Virtuosi di Praga, s Moravskou filharmonií Olomouc, Severočeskou filharmonií Teplice, v zahraničí s Neue Lausitzer Philharmonie. Jako host působil v Basilejském symfonickém orchestru a v Lisabonské filharmonii. Rovněž byl přizván do prestižního souboru Ten of the Best, který tvoří deset nejlepších trumpetistů světa.  V roce 2004 vedl Marek Zvolánek mistrovské kurzy v japonské Ósace. Ve stejném roce byl v rozhlasové síti Euroradia uveden přímý přenos jeho sólového vánočního koncertu v doprovodu varhan. Umělec se podílel na řadě CD, mj. nahrál pro americkou společnost Crystal Records Druhý braniborský koncert (1997), představil se v rámci projektu Ceremony of Trumpets a v roce 2002 natočil CD s Pražskými žesťovými sólisty. Jeho sólovou činnost reprezentuje CD barokních koncertů (Hertel, Haydn, Richter, Tartini) natočené roku 2003. Titul se u odborné kritiky setkal s vynikajícími ohlasy („...vše vytváří téměř dokonalou scenérii pro mimořádný posluchačský zážitek i v celosvětovém srovnání… Myslím, že CD Baroque Trumpet Concertos Marka Zvolánka má velkou šanci zasáhnout do hudebního povědomí i v mezinárodním rozsahu...“, Harmonie, leden 2007).

Od roku 2001 hraje Marek Zvolánek exkluzivně na nástroj špičkové rakouské společnosti Schagerl Music Instruments.

Daniela Valtová Kosinová studovala varhanní hru na Konzervatoři v Pardubicích (doc. Václav Rabas), na Hudební fakultě AMU v Praze (doc. Jaroslav Tůma) a poté v Hamburku u prof. Wolfganga Zerera. Je laureátkou a držitelkou 3. ceny z mezinárodní varhanní soutěže v Brně. Nyní je varhanicí a klavíristkou Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, mimo to koncertuje po celé Evropě jako sólistka i jako členka různých ansámblů. Kromě klasické hudby prezentuje úspěšně také svou vlastní tvorbu na pomezí jazzu, blues a podobných žánrů. Natočila debutové album Meeting Point a byla pozvána na několik mezinárodních jazzových festivalů.

srpen 2017

Sobota 12. srpna 2017 - Amfiteátr Na Stráni ve Valašském muzeu v přírodě - Rožnov pod Radhoštěm

28. VALAŠSKÉ FOLKROCKOVÁNÍ

říjen 2016