tka
kino Panorama
zavři ≡ menu

archiv

KATEŘINA ENGLICHOVÁ – harfa, MARTIN KASÍK - klavír

předchozídalší

Úterý 24. února 2009 - 19.00 hodin - Společenský dům

KATEŘINA ENGLICHOVÁ - harfa
MARTIN KASÍK - klavír

Kateřina Englichová je absolventka Curtisova institutu ve Filadelfii, vítězka Pro Musicis International Award v New Yorku. Vystudovala Konzervatoř v Praze (prof. Libuše Váchalová). Prestižní Fulbrightovo stipendium jí umožnilo studovat na Curtisově institutu ve Filadelfii, USA. Absolvovala řadu mistrovských kurzů s předními světovými harfenistkami. Koncertovala jako sólistka s mnoha našimi i zahraničními orchestry. Získala řadu cen na světových soutěžích. V únoru 1998 debutovala jako sólistka v newyorské Carnegie Hall. V roce 1997 vyhrála soutěž Českého rozhlasu a byla vybrána reprezentovat Českou republiku na festivalu "Bratislavské hudobné slávnosti". Kateřina Englichová koncertovala v Číně, Japonsku, USA, Kanadě, Itálii, Francii, Velké Británii, Německu, Lucembursku, Španělsku aj. Je častým hostem významných světových festivalů. Představila se společně s violistkou Jitkou Hosprovou v New Yorku a ve Washingtonu D.C. Následoval koncert v Lucembursku a listopadové turné po Japonsku. Provedla několik sólových recitálů v Německu. V sezoně 2006/2007 vystupovala se sérií koncertů na Slovensku, debutovala v Maďarsku. Také začala úspěšně spolupracovat s hobojistou Vilémem Veverkou a mají za sebou úspěšné koncertování jak v Čechách, tak v zahraničí. Vystupovala na mnoha pódiích v ČR, na MHF Janáčkův Máj, na Festivalu Mahler-Jihlava, debutovala s Budapešťskou filharmonií a společně s violistkou J. Hosprovou vystoupily na festivalu Brücke v Drážďanech. Vystoupila v trojkoncertu Jana Hanuše s Českou filharmonií a s novým programem pak vystupuje na několika sólových recitálech. V zahraničí ji pak čekají koncerty v Lucembursku, Sarajevu a Kanadě. Kateřina Englichová pravidelně nahrává pro Český rozhlas a Českou televizi. V srpnu 2005, 2006 a 2007 vedla Kateřina Englichová třídu harfy a komorní hry v rámci mezinárodních mistrovských kurzů Ameropa v Praze, od září 2005 je externím pedagogem harfy New York University. Kateřina Englichová je držitelkou ceny Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii za přínos v oblasti komorní hry.

Martin Kasík je vítězem jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Artists Competition v New Yorku 1999. Klavírní hře se věnuje od 4 let. Vystudoval Konzervatoř v Ostravě (prof. Mgr. Monika Tugendliebová) a Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze (prof. Ivan Klánský). Je pravidelným účastníkem našich i mezinárodních klavírních kurzů. Je nositelem řady ocenění z našich i mezinárodních soutěží. Koncertoval v řadě států Evropy, ve Spojených státech amerických, Japonsku, na Taiwanu a v Singapuru. Jako sólista vystupoval s řadou našich i zahraničních orchestrů. Díky svému umění byl zařazen do série koncertů věnovaných 40. výročí založení newyorkské soutěže Young Concert Artists, 15. února 2002 se poprvé objevil v prestižní koncertní řadě Metropolitního muzea v New Yorku. Absolvoval turné s Českou filharmonií. Martin Kasík debutoval s Tonhalle-Orchester Zürich (Švýcarsko) a Bournemouth Symphony Orchestra (Velká Británie), koncertoval v prestižní Merkin Hall v New Yorku a účinkoval v rámci MHF Pražský podzim. S Pražskou komorní filharmonií provedl světovou premiéru Koncertu pro klavír a orchestr "Come d´accordo" Sylvie Bodorové (napsán pro Martina Kasíka). V dubnu se znovu objevil v sezoně Metropolitního muzea v New Yorku, v květnu se představil v rámci MHF Pražské jaro v Koncertu pro dva klavíry a orchestr Zdeňka Lukáše. V srpnu debutoval na Bard Music Festival v New Yorku a o několik dní později vystoupil na Chopin-Festivals v rakouském Gamingu, kde spolupracoval s dirigentem Tadeuszem Strugalou. V sezoně 2007 absolvoval úspěšná vystoupení v Německu, Rakousku, na Slovensku, ve Švýcarsku - opět s Tonhalle-Orchester Zürich pod taktovkou Jiřího Kouta, ve Francii, v roce 2008 koncerty s Českou filharmonií a ve Velké Británii a jsou plánována další vystoupení v Německu, Polsku, Španělsku a USA. Natočil celkem 7 CD. Martin Kasík je držitelem ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002.

Program koncertu:

J. L. Dusík Grand duo pro harfu a klavír
B. Smetana - J. H. Trneček Fantasie pro harfu na symfonickou báseň "Vltava"
L. Janáček V mlhách /klavír/
B. Martinů 3 České tance:
Obkročák
Dupák
Polka

E. Lecuona Malagueňa
E. Granados Španělský tanec
I. Albeniz, arr. O. Kvěch Španělská suita
1. Granada
2. Katalánsko
5. Asturie
4. Cadiz
6. Aragonie

Akce je finančně podpořena nadací ČHF a firmou On Semiconductor.

Vstupné v předprodeji: 120,- Kč, na místě 140,- Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 3. února v T klubu a v knihkupectvích Lukas a Librex (bývalá Plejáda).

aktuálně z programu

Pátek 23. března 2018 - 19:30 - T klub

NAŠE ANO, MOONCUP ACCIDENT, SÄKKIKANGAS

Zatímco glitch devadesátých let, úzce spojený s laptopovou hudbou, byl založen na estetizaci odpadních zvuků, projekt Mooncup Accident Jana Klamma se pomyslně vrací do doby, kdy slovo glitch ještě neoznačovalo nic jiného než poruchu. Hlasy, diktafony, kytara, zvukové hračky, piezosnímače i neurotické pohyby rozvíjejí etiku smetiště: odpadky se neskládají do promyšlených koláží, nýbrž se kupí v nestejnoměrné skrumáže. Tvorba Mooncup Accident je – stejně jako každá správná skládka – dezorganizovaná, vrstevnatá, trochu nebezpečná, a přitom lákavá a dá se v ní najít spoustu obskurních věcí. EP Dead End Street vyšlo nedávno na značce KlangUndKrach.

Säkkikangas je alter ego skrývající neunavného ostravského hudebního aktivistu Rejžu vystupujícího od roku 91 (Spontánní křeč, V koupelně je břitva, XXXH´X XOˇXXOXX, Ghettoswingers, Krausofon Dygital, Heinz sans Pastor, Sklo ). Kombinuje elektroniku a hlas, terénní nahrávky a beaty, noise a silence. Ne nutně. Jak kdy. Säkkikangas skrze masku nejen divoce plive a prská, ale žene dopředu i hrubou záplatou přešitou vlnu krabicového noisu.

Trocha improvizace, nervů anebo upocené pohody dělá z produkce tria Naše ano, v němž se sešli členové skupin Zablouduil(a), Massola, Ruinu (a mnoha dalších formací), vcelku normální obývákovou záležitost. Dva saxofony a syntezátor napoví, že se bude kopat. Půda je měkká a kontaminovaná, jako na skládce. Nejde ani tak o potřebu něco v ní hledat, jako spíš o radost z přehrabování a chuť se do ní bořit. Ladit, přepínat, občas se uvolnit. Bordel – Áda, Čunďa a Páťa se rozhodli v něm říct své Ano.

Vstupné do 22. března : 80 Kč, v den akce: 100 Kč. Prodej v T klubu, v TIC nebo online od 20. 2.

Sobota 24. března 2018 - 17:00 - kino Panorama

YOU SHOW - DAVID MRÁZEK, PJAY, DENIS TV

YOU SHOW je youtuberská akce založená na interakci mezi vystupujícími a diváky. Show je plná rozhovorů, challengí, tasků a hudby. Prvním účinkujícím je Pjay. Kromě moderování ZNAČKOVÉ SHOW je tvůrcem vlastních videoklipů s písničkami Učitel, Tak pojď nebo Kouzlo vánoc, z nichž ta první má 4.7 miliónu zhlédnutí. Dále vystoupí youtuber Denis TV, který se proslavil svými vlogy, challengemi a tzv. BRAVO PORADNOU. Třetím v trojlístku je český dailyvlogger David Mrázek, který hodně cestuje, tvoří experimentílní videa a zkouší všelijaké nové věci. Představuje trochu jinou větev youtuberů, než je u nás zvykem, určitě stojí za pozornost.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 150 Kč, v den akce a na místě s místenkou: 170 Kč. Prodej v T klubu, v TIC nebo online od 23. 1. od 8:30. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online.

videa

Úterý 27. března až středa 27. června 2018 - 17:00 - Galerie Na Radnici

T klub – kulturní agentura ve spolupráci s městem Rožnov p. R. a fotografy Zdeňkem a Michalem Thomovými si vás dovolují pozvat na výstavu 

MANANG PO TŘICETI LETECH

jedna generace v životě himálajské vesnice

Ojedinělý výstavní soubor třicet let starých a současných srovnávacích fotografií z Nepálu ukazuje, jak se z odlehlé a zaostalé himálajské vesnice Manang stalo významné turistické centrum a jak tato změna ovlivnila životy místních obyvatel. 

Výstava publicistů a fotografů Zdeňka a Michala Thomových.

Vernisáž za účasti autora se uskuteční v úterý 27. března od 17 hodin v Galerii Na Radnici. Výstava potrvá do 27. června 2018 v Galerii Na Radnici v budově MěÚ na Masarykově náměstí. Je otevřena pondělí, středa 8-17 hodin, úterý, čtvrtek a pátek 8-14 hodin. 

detaily

Na podzim 1979 navštívil fotograf Zdeněk Thoma v himálajském království Nepál jako jeden z prvních cizinců odlehlou horskou vesnici Manang ležící na úpatí třinácté nejvyšší hory světa Annapúrny. Několik dní zde dokumentoval život místních obyvatel. A stal se i svědkem buddhistické slavnosti zahrnující taneční drama s boji Dobra a Zla.

Z řady snímků později vytvořil černobílý výstavní soubor „Vesnice ve stínu Annapúrny“, který vidělo tisíce lidí v mnoha muzeích a výstavních síních v Česku i na Slovensku.

Téměř o 30 let později, se do Manangu vypravil i fotografův syn Michal. Nesl s sebou silný svazek otcových historických fotografií  Se záměrem nalézt lidi na snímcích a zdokumentovat změnu, ke které ve vesnici došlo.

Spontánní a přátelská odezva obyvatel Manangu, kteří z tehdejší doby neměli žádné vlastní fotografie, byla po návratu impulzem k vytvoření výstavního souboru 60 srovnávacích fotografií. Vznikla také myšlenka donést tuto výstavu do Manangu,  jenž je stále vzdálen pět dnů pěšího pochodu od nejbližší silnice. 

V listopadu 2010 byly fotografie vystaveny v Praze, v prosinci v nepálském Káthmándú u příležitosti Mezinárodního filmového festivalu horských filmů.  V březnu 2011 přiletěli oba autoři do Nepálu a  po náročném pochodu horským terénem  začátkem dubna dorazili do Manangu.

Slavnostní zahájení výstavy proběhlo za účasti téměř celé vesnice. „Všichni turisté nás a naši vesnici intenzivně fotografují, ale my ty snímky nikdy nevidíme, až nyní…“, komentoval výstavu jeden z vesničanů během úspěšné vernisáže, kdy docházelo k dojemným, vzrušujícím i veselým scénám, když lidé na třicet let starých fotografiích poznávali své blízké, vykládali, co se s kým za ta léta stalo, a někdy objevili i sami sebe. Fotografický soubor oba  autoři věnovali  místnímu Muzeu manangské kultury, kde se stal trvalou expozicí.

Během pobytu ve vesnici se autorům podařilo najít další osoby ze starých fotografií a udělat řadu rozhovorů.  Po návratu pak sestavili novou, rozšířenou kolekci obsahující 80 velkoformátových snímků, který teď uvidí návštěvníci výstavy v Rožnově pod Radhoštěm.

Autoři:

Zdeněk Thoma (*1938) je známý český fotograf, publicista a cestovatel. Cestovatelským a fotografickým osudem se mu stala čarokrásná, životem kypící Asie, kde strávil přes sedm let života. Napsal čtyři cestopisy a vytvořil řadu obrazových publikací zabývajících se především zahradním uměním a čajovou kulturou.

Michal Thoma (*1979) je fotograf a publicista.  Řada jeho reportáží z cest po Asii byla uveřejněna v českých geografických časopisech. Fotografiemi i texty přispěl do celé řady knih.

Podrobnější informace o autorech: http://www.thoma.cz

Úterý 27. března 2018 - 19:00 - kino Panorama

BESEDA

MANANG PO TŘICETI LETECH

jedna generace v životě himálajské vesnice

Beseda s publicistou a fotografem Zdeňkem Thomou o výstavě otevřené v Galerii Na Radnici, která obsahuje ojedinělý výstavní soubor třicet let starých a současných srovnávacích fotografií z Nepálu ukazujících, jak se z odlehlé a zaostalé himálajské vesnice Manang stalo významné turistické centrum a jak tato změna ovlivnila životy místních obyvatel.

Vstupné v předprodeji i na místě: 50 Kč. Prodej v T klubu, v TIC nebo online od 27. 2. od 8:30. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online.

předchozídalší