tka
kino Panorama
zavři ≡ menu

archiv

SLET BUBENÍKŮ

předchozídalší

Neděle 18. října 2009 - 20.00 hodin - Společenský dům

SLET BUBENÍKŮ

slet bubeníků na FACEBOOKu | tisková zpráva z 13. října 2009

o sletu bubeníků

Slet bubeníků 2009 se odehraje v česko-japonském duchu jako konfrontace dvou hudebních stylů

Představí se trojice japonských hudebníků a čtveřice českých bubeníků

Slet bubeníků vstupuje již do 8. ročníku. Svým pojetím je tento projekt naprosto ojedinělý a unikátní a získal si velké renomé v celém hudebním světě. Název Slet bubeníklů není náhodný, protože hudebníci se opravdu slétávají doslova z celého světa. Ti se vždy napřed na mnoho dní uzavřou před světem na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně vyzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společné tvoření přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, vlivů a etnických kořenů. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.

V historii Sletu bubeníků se mění koncept každý rok, a tak jsme se dočkali například globálního Sletu (zastoupení všech světadílu) nebo třeba afrického Sletu. Vždy však mají zásadní zastoupení čeští hudebníci.

Slet Bubeníků v roce 2009 je zaměřen na setkání 2 hudebních zemí - česká klasika versus japonská tradice. Jednoduše řečeno - na jednom podiu se setkají hráči na klasické bicí nástroje, používané především v oblastech vážné hudby, ale i v rockové hudbě a rodilí japonští hudebníci, znalí stylu hry na tradiční japonské bubny a perkuse. Hlavní roli Sletu bubeníků 2009 obstará japonský buben taiko.

Pavel Fajt, vůdčí umělecký duch projektu, vysvětluje pojetí letošního ročníku: "Po dlouholeté spolupráci s japonskou zpěvačkou Yumiko, známou především z tokijské techno scény, mě začal zajímat její hudební a společenský background a měl jsem potřebu se tentokrát přiblížit více jejímu hudebnímu světu a tradici, ze které pochází. Také mě lákala určitá rituálnost tradiční japonské hudby, která má dle mého soudu velkou spojitost právě s evropskou klasickou instrumentaci a s její závažností."

Po třech ročnících africko-karibského stylu, kdy dominovaly djembe a conga, se zvuk rozšíří také o bicí nástroje, které patří do naší evropské tradice jako tympány, gongy, sady tomtomů, laděné bicí nástroje a další. Vše bude podpořeno bicími soupravami, elektronikou a industriálnimi zvuky. Pavel Fajt upřesňuje: "Je to výzva jak vystavět rytmickou hudbu a taneční veselí s nástroji, které se používají v jinych hudebních oblastech."

Celkem se na pódiích rozezní až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely a především tradiční japonský perkusní nástroj "taiko".

Vizuální složku podpoří tanečnice butó "Sawaka", se kterou Fajt s úspěchem vystupoval v roce 2008 v Japonsku a pozval ji na letošní Slet.

Slet bubeníků 2009 - sletová letka:

Pavel Fajt - www.myspace.com/pavelfajt
Miloš Vacík - www.myspace.com/milosvacik
Pavel Koudelka
Tomáš Ondrušek
Leonard Eto (JP) - www.myspace.com/leonardeto
Sawaka (JP) - www.sawaka.info
Yumiko (JP) - www.myspace.com/papayaparanoia

Slet bubeníků se uskuteční 9.-25- října 2009

Stránky www.myspace.com/... | www.sletbubeniku.cz

profily hráčů

Pavel Fajt - Brno, CZ - bicí nástroje, elektronika

Fajt je český neortodoxní bubeník a avantgardní muzikant. Když se dnes kdekoliv ve světě řekne česká muzika, každému vytane na mysli i jméno Pavla Fajta. Bezesporu posunul vnímání i charakter hudby o pěkný kousek vpřed. Byl hostem prestižních světových festivalů a scén v Evropě i zámoří, např. Victoriaville Kanada, Mimi Marseille, Alternativa Praha, Knitting Factory New York, Music Unlimited Wels, Ring Ring Beograd atd. Nejvíce proslul spoluprací s Ivou Bittovou a také jako jeden ze zakladatelů české avantgardní rockové skupiny Dunaj či Pluto. Ve svém sólovém projektu "Drumtrek" Fajt přináší výzvu bubeníka. S bicími nástroji, perkusemi, elektronikou i hračkami a vlastním hlasem úspěšně provádí nemožné: více než hodinové koncertní sólo, které nejenže nenudí, ale zní jako celá regulérní kapela. Rozeznívá blány, rantly, činely, plechy, chrastítka, vzduch v místnosti, vlastní hlavu, tvoří melodie na různě naladěné ocelové struny či kombinuje rozličné elektronické smyčky. Dynamika koncertů je vždy strhující, obzvlášť vydařená bývají vystoupení v různých duchovních prostorech a v menších sálech, kde dochází k nejintenzivnějšímu kontaktu s divákem.

Miloš Vacík

Hráč na bicí nástroje z celého světa, výtvarník, skladatel, studiový hráč. Ve své sbírce má přes 200 nástrojů. Specializuje se na nástroje ostrova Kuby, Brazílie a Západní Afriky. Hraje také na speciálně sestavenou bicí soupravu, kterou kombinuje s různými druhy etnických bubnů, zvonců, plechovek, perkusí a doplňuje svým hlasem.
Na profesionálních pódiích se objevuje od osmnácti let.
Hraje se Slunečním orchestrem, je kapelníkem Tam-Tam Orchestra a Tam-Tam Batucada. Založil a hrál v Šum svistu, ve skupinách Laura a její tygři, Pražský Výběr, Kontraband, Afro-Latin Band. Bývá zván jako host na větší turné např. Druhá Tráva, Boom Band, -123minutXL. Spolupracuje z řadou osobností - Michal Pavlíček, Michael Kocáb, Jana Koubková, Jura Pavlica, Ida Kelarová, Petr Hapka, Milan Svoboda aj. Účinkoval na festivalech v řadě zemí Evropy ( Francie, Neměcko, Belgie, Švýcarsko, Rusko), navštívil Koreu, Egypt, Libanon, Tunis. Měl sólový koncert v Egyptské Káhiře v El-Harawi house (1999). Do Egypta se podruhé vrátil i s Tam-Tam Orchestra (2001), kde koncertovali v Káhirské opeře. V roce 2002 byl vyslán Českým rozhlasem za Českou republiku do mezinárodního Big Bandu EBU, v Maďarsku. Závěrečný koncert z Budapešti se přenášel rozhlasem do celého světa.
Bývá zván a pořádá semináře ( Káhirská konzervatoř, Heluánská Universita, Americká Universita v Káhiře, Karlova Universita ). Od roku 1993 je profesorem na konzervatoři Duncan Centre.
Založil a vede první sambovou školu v Čechách -" Samba Tam-Tam Batucada škola Praha." Na svém kontě má deset autorských cd.

Yumiko (Japonsko)

Je mimo jiné vedoucí kapely Papaya Paranoia, skladatelkou a klávesistkou, ale i uznávanou kreslířkou komiksu. Jako zpěvačka hostovala již na závěrečném koncertu Sletu bubeníků 2005

Pavel Koudelka

t.č. bubeník Mńágy a Ždorp, bubnoval s fajtem ve skupině Dunaj apod. Pro Pavla Koudelku je charakteristický úsporný, razantní styl hry - používá pouze bass drum, snare drum, hi-hat a china splash

Tomáš Ondrušek

Patří k předním českým perkusionistům. Narodil se roku 1964 Ústí nad Labem, ale vyrůstal v Německu (1968-90). Studoval hru na bicí nástroje v Norimberku a Stuttgartu (prof. Klaus Tresselt), byl členem Percussion Ensemble Stuttgart. V roce 1990 se stal laureátem Studienstiftung des Deutschen Volkes, stipendium využil ke studijnímu pobytu v Praze a od té doby žije v Čechách. V témže roce zahájil sólová vystoupení v řadě evropských měst (Mnichov, St. Petěrburg, Moskva, Praha, Norimberk, Stuttgart, Frankfurt ad.) i na mezinárodních festivalech (Avantgarda St. Petěrburg, Zeitklänge Berlin, Warszawska jesień, Marathon Praha aj.). Má v repertoáru širokou paletu základních děl sólové literatury pro bicí. Působí i jako pedagog na různých mezinárodních interpretačních kursech soudobé hudby a je zakladatelem mezinárodních kursů pro perkusionisty a skladatele v Trstěnici; zasedá v porotách mezinárodních interpretačních soutěží. Spolupracoval s klavíristou a skladatelem Siegfriedem Weckenmannem (duo bicí nástroje a klavír) a byl stálým perkusionistou ensemblu Agon. Tomáš Ondrůšek je všestranným umělcem, který se zabývá i tvorbou nových nástrojů a umí překvapivě rozeznít a hudebně uplatnit i nejrůznější objekty. V Praze uvedl českou premiéru Lachenmannovy sólové kompozice Interieur I a Xenakisovy Psapphy, byl prvním českým interpretem Xenakisových Rebonds, Stockhausenova Zyklus a Feldmanova King of Denmark. Inspiroval také vznik řady skladeb, které byly napsány přímo pro něho. Od roku 2001 působí na Hudební fakultě AMU v Praze a vede třídu bicích nástrojů. Zdroj: His Voice

Leonard Eto (taiko/ Japanese drums)

Od roku 1984 člen japonského taiko orchestru KODO, kde působil jako hlavní hráč, hudební režisér a skladatel. Od roku 1992 se Leonard vydává na sólovou kariéru. Jednou z jedinečných preferencí, které definují Leonardův umělecký charakter je jeho spolupráce s mezinárodními umělci, ( 35 zemí). Díky své účasti na nejrůznějších festivalech a workshopech vystupoval s takovými renomovanými umělci jako je Bob Dylan, Michael Kamen (skladatel), Bon Jovi, Chieftains, INXS, Ray Cooper, Roger Taylor (Queen), Zakir Hussain (tabla), Andreas Vollenweider (harfa), Max Roach (ds.), Siouxsie Sioux (The Creatures) a další.
Jeho hudební tvorba se objevuje v hollywoodských filmových produkcích jako "JFK", "Lví král", "Pronásledován" či " The Thin Red Line", a byly také použita v baletním představení, Niny Ananiashvili. Patricka Duponda, jakož i pro krasobruslařská vystoupení Elvise Stojka. www.leoeto.com

Sawaka (Japosnko)

Přední japonská butó tanečnice. Od dětství se věnuje choreografii, baletu a modernímu tanci, vytvořila kolem 40 představení pro Theater, Ikebana a pro několik evropských scén

Tato akce je podpořena Nadací Děti-kultura-sport, Uherské Hradiště.

Vstupné v předprodeji: 150,- Kč, na místě: 180,- Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 6. října v T klubu, Hudebninách a v knihkupectvích Nohavica (býv. Lukas) a Librex.

aktuálně z programu

Pátek 23. března 2018 - 19:30 - T klub

NAŠE ANO, MOONCUP ACCIDENT, SÄKKIKANGAS

Zatímco glitch devadesátých let, úzce spojený s laptopovou hudbou, byl založen na estetizaci odpadních zvuků, projekt Mooncup Accident Jana Klamma se pomyslně vrací do doby, kdy slovo glitch ještě neoznačovalo nic jiného než poruchu. Hlasy, diktafony, kytara, zvukové hračky, piezosnímače i neurotické pohyby rozvíjejí etiku smetiště: odpadky se neskládají do promyšlených koláží, nýbrž se kupí v nestejnoměrné skrumáže. Tvorba Mooncup Accident je – stejně jako každá správná skládka – dezorganizovaná, vrstevnatá, trochu nebezpečná, a přitom lákavá a dá se v ní najít spoustu obskurních věcí. EP Dead End Street vyšlo nedávno na značce KlangUndKrach.

Säkkikangas je alter ego skrývající neunavného ostravského hudebního aktivistu Rejžu vystupujícího od roku 91 (Spontánní křeč, V koupelně je břitva, XXXH´X XOˇXXOXX, Ghettoswingers, Krausofon Dygital, Heinz sans Pastor, Sklo ). Kombinuje elektroniku a hlas, terénní nahrávky a beaty, noise a silence. Ne nutně. Jak kdy. Säkkikangas skrze masku nejen divoce plive a prská, ale žene dopředu i hrubou záplatou přešitou vlnu krabicového noisu.

Trocha improvizace, nervů anebo upocené pohody dělá z produkce tria Naše ano, v němž se sešli členové skupin Zablouduil(a), Massola, Ruinu (a mnoha dalších formací), vcelku normální obývákovou záležitost. Dva saxofony a syntezátor napoví, že se bude kopat. Půda je měkká a kontaminovaná, jako na skládce. Nejde ani tak o potřebu něco v ní hledat, jako spíš o radost z přehrabování a chuť se do ní bořit. Ladit, přepínat, občas se uvolnit. Bordel – Áda, Čunďa a Páťa se rozhodli v něm říct své Ano.

Vstupné do 22. března : 80 Kč, v den akce: 100 Kč. Prodej v T klubu, v TIC nebo online od 20. 2.

Sobota 24. března 2018 - 17:00 - kino Panorama

YOU SHOW - DAVID MRÁZEK, PJAY, DENIS TV

YOU SHOW je youtuberská akce založená na interakci mezi vystupujícími a diváky. Show je plná rozhovorů, challengí, tasků a hudby. Prvním účinkujícím je Pjay. Kromě moderování ZNAČKOVÉ SHOW je tvůrcem vlastních videoklipů s písničkami Učitel, Tak pojď nebo Kouzlo vánoc, z nichž ta první má 4.7 miliónu zhlédnutí. Dále vystoupí youtuber Denis TV, který se proslavil svými vlogy, challengemi a tzv. BRAVO PORADNOU. Třetím v trojlístku je český dailyvlogger David Mrázek, který hodně cestuje, tvoří experimentílní videa a zkouší všelijaké nové věci. Představuje trochu jinou větev youtuberů, než je u nás zvykem, určitě stojí za pozornost.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 150 Kč, v den akce a na místě s místenkou: 170 Kč. Prodej v T klubu, v TIC nebo online od 23. 1. od 8:30. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online.

videa

Úterý 27. března až středa 27. června 2018 - 17:00 - Galerie Na Radnici

T klub – kulturní agentura ve spolupráci s městem Rožnov p. R. a fotografy Zdeňkem a Michalem Thomovými si vás dovolují pozvat na výstavu 

MANANG PO TŘICETI LETECH

jedna generace v životě himálajské vesnice

Ojedinělý výstavní soubor třicet let starých a současných srovnávacích fotografií z Nepálu ukazuje, jak se z odlehlé a zaostalé himálajské vesnice Manang stalo významné turistické centrum a jak tato změna ovlivnila životy místních obyvatel. 

Výstava publicistů a fotografů Zdeňka a Michala Thomových.

Vernisáž za účasti autora se uskuteční v úterý 27. března od 17 hodin v Galerii Na Radnici. Výstava potrvá do 27. června 2018 v Galerii Na Radnici v budově MěÚ na Masarykově náměstí. Je otevřena pondělí, středa 8-17 hodin, úterý, čtvrtek a pátek 8-14 hodin. 

detaily

Na podzim 1979 navštívil fotograf Zdeněk Thoma v himálajském království Nepál jako jeden z prvních cizinců odlehlou horskou vesnici Manang ležící na úpatí třinácté nejvyšší hory světa Annapúrny. Několik dní zde dokumentoval život místních obyvatel. A stal se i svědkem buddhistické slavnosti zahrnující taneční drama s boji Dobra a Zla.

Z řady snímků později vytvořil černobílý výstavní soubor „Vesnice ve stínu Annapúrny“, který vidělo tisíce lidí v mnoha muzeích a výstavních síních v Česku i na Slovensku.

Téměř o 30 let později, se do Manangu vypravil i fotografův syn Michal. Nesl s sebou silný svazek otcových historických fotografií  Se záměrem nalézt lidi na snímcích a zdokumentovat změnu, ke které ve vesnici došlo.

Spontánní a přátelská odezva obyvatel Manangu, kteří z tehdejší doby neměli žádné vlastní fotografie, byla po návratu impulzem k vytvoření výstavního souboru 60 srovnávacích fotografií. Vznikla také myšlenka donést tuto výstavu do Manangu,  jenž je stále vzdálen pět dnů pěšího pochodu od nejbližší silnice. 

V listopadu 2010 byly fotografie vystaveny v Praze, v prosinci v nepálském Káthmándú u příležitosti Mezinárodního filmového festivalu horských filmů.  V březnu 2011 přiletěli oba autoři do Nepálu a  po náročném pochodu horským terénem  začátkem dubna dorazili do Manangu.

Slavnostní zahájení výstavy proběhlo za účasti téměř celé vesnice. „Všichni turisté nás a naši vesnici intenzivně fotografují, ale my ty snímky nikdy nevidíme, až nyní…“, komentoval výstavu jeden z vesničanů během úspěšné vernisáže, kdy docházelo k dojemným, vzrušujícím i veselým scénám, když lidé na třicet let starých fotografiích poznávali své blízké, vykládali, co se s kým za ta léta stalo, a někdy objevili i sami sebe. Fotografický soubor oba  autoři věnovali  místnímu Muzeu manangské kultury, kde se stal trvalou expozicí.

Během pobytu ve vesnici se autorům podařilo najít další osoby ze starých fotografií a udělat řadu rozhovorů.  Po návratu pak sestavili novou, rozšířenou kolekci obsahující 80 velkoformátových snímků, který teď uvidí návštěvníci výstavy v Rožnově pod Radhoštěm.

Autoři:

Zdeněk Thoma (*1938) je známý český fotograf, publicista a cestovatel. Cestovatelským a fotografickým osudem se mu stala čarokrásná, životem kypící Asie, kde strávil přes sedm let života. Napsal čtyři cestopisy a vytvořil řadu obrazových publikací zabývajících se především zahradním uměním a čajovou kulturou.

Michal Thoma (*1979) je fotograf a publicista.  Řada jeho reportáží z cest po Asii byla uveřejněna v českých geografických časopisech. Fotografiemi i texty přispěl do celé řady knih.

Podrobnější informace o autorech: http://www.thoma.cz

Úterý 27. března 2018 - 19:00 - kino Panorama

BESEDA

MANANG PO TŘICETI LETECH

jedna generace v životě himálajské vesnice

Beseda s publicistou a fotografem Zdeňkem Thomou o výstavě otevřené v Galerii Na Radnici, která obsahuje ojedinělý výstavní soubor třicet let starých a současných srovnávacích fotografií z Nepálu ukazujících, jak se z odlehlé a zaostalé himálajské vesnice Manang stalo významné turistické centrum a jak tato změna ovlivnila životy místních obyvatel.

Vstupné v předprodeji i na místě: 50 Kč. Prodej v T klubu, v TIC nebo online od 27. 2. od 8:30. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online.

předchozídalší