tka
kino Panorama
zavři ≡ menu

archiv

PROGRAM ČERVENEC 2017

červen 2017srpen 2017

Pondělí 3. července až pátek 29. září 2017 - Galerie Na Radnici

T klub – kulturní agentura ve spolupráci s městem Rožnov p. R. a TJ Rožnov pod Radhoštěm si vás dovolují pozvat na výstavu 

SPORTOVCI MĚSTA ROŽNOVA

Retrospektivní výstava o historii i současnosti rožnovského organizovaného sportu. Zastoupeno je 18 oddílů. Akce se koná v rámci oslav 750 let Rožnova pod Radhoštěm.

detaily

Sport v Rožnově pod Radhoštěm

Ve srovnání s podobně velkými městy v ČR je množství a úroveň vybavenosti funkčních sportovišť v Rožnově vysoko nad průměrem. Jsou zde fotbalový stadion i krytá hala pro lední hokej. Letní koupaliště i krytý bazén. Areál pro golf, krytá jízdárna s kolbištěm, skokanské můstky, několik tenisových areálů, skatepark. Víceúčelová krytá hala. Tělocvična v bývalé sokolovně.  Sportovní hala SŠIEŘ, tělocvičny a hřiště u jednotlivých škol a několik fitcenter.  Okolí Rožnova je navíc ideálním prostředím pro lyžování, turistiku a cykloturistiku.

Odpověď na otázku, kdy se v Rožnově s tělovýchovou a sportem začalo, najdeme v archivu. Už před rokem 1890 byl v Rožnově provozován sport. V té době nahodilá sportovní klání se změnila v akce organizované založením Jednoty Sokola. Její stanovy byly schváleny 16. dubna 1890. Originál popisuje účel založení spolku takto:  „Účel jednoty jest povzbuzení, příležitost a návod k pravidelnému těla tužení a cvičení…“ 

Od té doby dodnes uplynulo 127 let. Během nich se událo mnohé. Ve stručnosti lze říci, že pro rozrůstající se činnost Sokola i ostatních spolků, které po roce 1890 vznikly, spolky zaznamenaly citelný úpadek v letech 1. světové války 1914-1918. Zato vznik samostatného Československa měl na rozvoj tělesné výchovy a sportu velmi příznivý vliv. Nejvýznamnější roli měla opět jednota Sokola. Vedle něj vznikla aktivní jednota československého Orla a několik dalších spolků. Spolky Sokola i Orla úspěšně rozvíjely systematiku tělesných cvičení, ale sportům se tolik nevěnovaly.  Jednotlivé sporty byly pěstovány až později v novém sportovním klubu SK Radhošť, který časem změnil název na SK Rožnov. Sport v té době zaznamenal velký rozvoj, který však byl narušen okupací a 2. světovou válkou.

Již v prvních měsících po osvobození jednotlivé spolky svoji činnost obnovily. Tělovýchova byla v poválečných letech opět sjednocena pod jednotu Sokol. Nastalo období, ve kterém byla dosažena řada sportovních úspěchů. Bohužel se začala stále více projevovat politická atmosféra té doby. Sokolu byla vytýkána jeho spojitost s politickým systémem předmnichovské republiky. Protože se Sokol nepodřizoval snaze komunistické strany direktivně řídit všechny oblasti života společnosti, byla v tomto období jeho činnost velmi omezena. Jednota Orla v březnu 1948 zanikla.

V letech 1952 a 1953 přešla organizace sportu v celé republice pod jednotlivé rezorty. V Rožnově tak v rámci podniku Tesla vznikl Spartak Rožnov a v rámci textilky MOP vznikla Jiskra Rožnov. O tři roky později došlo opět ke sjednocení tělovýchovy. Tentokrát pod ÚV ČSTV.  Ke sjednocení došlo i v Rožnově a vznikla TJ Rožnov, která řídila sportovní činnost na území našeho města až do roku 1990.

V nových demokratických podmínkách po roce 1989 se některé sporty od TJ oddělily a osamostatnily se. Další sportovní subjekty v Rožnově vznikly. Z historického pohledu byly a jsou na území Rožnova pěstovány následující sporty: atletika, badminton, biatlon, bojové sporty, cyklistika, horská kola, fotbal, florbal, házená, hokej, horolezectví, judo, karate-kobudo, kulturistika, jezdectví, lyžování alpské, lyžování severské a skoky na lyžích, plavání, softbal, sportovní gymnastika, skoky na trampolíně, stolní tenis, stolní fotbal, šachy, tenis, volejbal, turistika a sport pro všechny.

Zveřejnit všechny zasloužilé organizátory u tolika sportovních odvětví za tak dlouhou a dokázat, aby se na nikoho nezapomnělo, je nemožné, poněvadž se jedná o stovky lidí. Přesto několik jmen uvedeme. Z období prvních let Sokola to byl především jeho zakladatel Osvald Kotouček. V dalších obdobích po sobě zanechali výraznou stopu funkcionáři, organizátoři, cvičitelé a trenéři: Jan Kantorek, Rudolf Janík, Miroslav Krcha, Josef Peřich, Miroslav Jáchim, Emil Pjatkan, JUDr. Radovan Jiroušek, Alois Gerlich, Josef Jahoda, Zdeněk Solanský, Mgr. Bohuslav Maleňák, Vladimír Šimek, Vladimír Míček, Zdeněk Vaňura, Jindřich Bartoň, prof. Čestmír Pokorný, Ing. Zdeněk Holý, Dana Bambušková, Ing. Zdeněk Štěpánek, Bohumír Koryčanský, Jindřich Kozubek, Ing. Jan Křenek, Ing. Bohumil Zahradník, Mgr. Jan Pargač  a celá řada dalších.                                                                                                                

Ke sportovní činnosti neodmyslitelně patří výstavba tělovýchovných zařízení. S touto činností je po desítky let spojeno jméno Jaroslava Dvořáčka. Čtyřiadvacet let byl předsedou TJ Rožnov a na budování a údržbě tělovýchovných zařízení měl mimořádnou zásluhu. To vše však nemohlo vzniknout bez dobrovolné práce sportovců, v objemu desetitisíců brigádnických hodin.

Díky kvalitnímu sportovnímu zázemí mohla vyrůst v Rožnově řada vynikajících sportovců, kteří dosáhli skvělých výsledků. Z obrovského množství jich několik připomínáme.

Mistři sportu: bratři Zdeněk a Ondra Solanští, Mgr. Bohumil Maleňák, Božena Bébová, Mgr. Břetislav Halamíček, Anežka Bitalová, Alena Zetková.  Olympionici: Petra Juříčková, Marek Fiurášek, Zdeněk Pavlíček, Natálie Dianová.                                                                    

Z celé řady reprezentantů to byli například: Karel Kunst, Miroslav Martiňák, Ing. Josef Vala, František Jež.                          

Rožnováci  si dobře uvědomují, že přiměřená pohybová aktivita patří k základním činitelům, které ovlivňují lidské zdraví.  Proto sport v našem městě vždy měl a do budoucna zcela určitě bude mít zelenou.  

Výstava začíná 3. července a potrvá do 29. září v Galerii Na Radnici v budově MěÚ na Masarykově náměstí. Je otevřena pondělí, středa 8-17 hodin, úterý, čtvrtek a pátek 8-14 hodin.

Středa 5. července 2017 - 13:00 - hudební altán

DIVOTVORNÝ PARK

Zábavné odpoledne s vystoupeními dětských kolektivů, sportovními, vědomostními a dovednostními aktivitami pro děti i dospělé, divadélkem a koncertem Bombarďáka, Sebastiana a Lucie Revival Praha.

VSTUP VOLNÝ | OBČERSTVENÍ NA MÍSTĚ | KONÁ SE ZA KAŽDÉHO POČASÍ

detaily | videa

Program v hudebním altánu:
13.00 zahájení
13.30 folklórní soubor Malý Radhošť a cimbálová muzika ZUŠ pod vedením Petra Valy
14.30 divadelní hra Sirotek z Radhoště (hrají děti z MŠ Radost)
15.00 písničky o Rožnově a dramatické čtení z almanachu Rožnove, Rožnove, mnoho   
          roků máš (zpívají a čtou žáci MŠ a ZŠ)
16.30 pohádka o Růžičce, pověst o vzniku Rožnova (Loutkové divadlo ROLO)

Od 13.00 do 17.30 si můžete si vyzkoušet:
DÍLNIČKY PRO VELKÉ I MALÉ
žonglování, šerm, provazochodectví, bubnování v kruhu, poznávačka bylin, malování na obličej, kyanotypie …

SPORTY
pétanque, šachy, discgolf, fotbal i stolní fotbálek, florbal ….

KONCERTY
17.30 BOMBARĎÁK
19.30 SEBASTIAN
20.30 LUCIE REVIVAL PRAHA

BOMBARĎÁK

Bombarďák - Interaktivní koncert pro děti, jehož autorem je Jirka Jelínek. Chytlavé písničky Michala Daleckého a Filipa Nebřenského jsou proložené scénkami, ve kterých Bombarďák komunikuje s dětským divákem a zapojuje ho do dění na pódiu. Skvěle přijímané představení je určeno dětem, ale nudit se nebude ani dospělý doprovod.

Bombarďák je název kapely, ale začátky se vztahují ke kapele 3B. Bombarďák, zásadní postava, beatboxer a průvodce z alba Bongo BomBarďák, se stal nejprve inspirací pro dětské hudebně divadelní představení Příhody kluka BomBarďáka!. To mělo premiéru na festivalu Colours of Ostrava 2012. Autor představení i všech textů na albu Jirka Jelínek tvoří kapelu společně s Michalem Daleckým a Filipem Nebřenským, na jejichž vroubek jde muzika. Skladby z původního představení vyšly na albu Písničky kluka BomBarďáka v roce 2013 u Indies Scope. Od té doby Bombarďák odehrál více než stovku koncertů a představení po celé republice.

Jiří Jelínek: herec, autor, režisér, kreslič komiksů, vykřikovač písňových textů. Zakladatel Divadla DNO, občas člen divadel Husa na provázku, Tramtarie atd. Otčím komiksové postavy FAGI.

Michal Dalecký: herec (divadlo Reduta Brno, Husa na provázku, Národní divadlo Praha, divadlo DNO, Komediomat...), muzikant (Pískomil se vrací, Meteor z Prahy), módní ikona, idol.

Filip Nebřenský: otec, muzikant, programátor, hudební skladatel, učitel, příležitostný herec, sběratel hudebních nástrojů a inženýr. Člen hudebních skupin Hm..., Pískomil se vrací a částečně Sto zvířat.

BomBarďák není úplný vzor vašich dětí. Ale zase na něm můžete ukázat, že... Škola se nezapaluje. Zvířata se netýrají. Rodiče se nezamykají na balkon (někdy). Jediné, co tomuhle hiphoperovi jde, je hudba. Kdyby ho kluci nevyhodili z kapely. Folk jů! Krátké scénky, divoké struny, bláznivé řeči, dance plné rance.

SEBASTIAN

Zpěvák Sebastian oznámil vydání očekávaného alba Hvězdy. Deska se v obchodech objeví 17.3.2017 a hudebník ji vzápětí podpoří již avizovanou sérií koncertů Hvězdy Tour 2017.

Celé to vlastně začalo už v dubnu 2014, kdy liberečtí Atmo Music vydali desku Andělé x Démoni se singlem Polety. Písnička měla úspěch, rychle sbírala miliony zhlédnutí na YouTube, hrála ji rádia a Sebastianovi, který v ní hostuje, přinesla zaslouženou popularitu. Talentovaný mladík se chytil příležitosti a o rok později už ovládl nejen český internet s vlastní skladbou Toulavá. Oficiálně nejstreamovanější česká nahrávka roku 2015 má dnes na YouTube dvacet milionů přehrání. Zpěvákovi vynesla Slavíka, ceny rádia Evropa 2 i televize Óčko nebo nominaci na hudebního Anděla v kategorii Objev roku.

Následovaly další úspěšné singly Záchranný bod a Až na to přijde, s vydáním desky však zpěvák zbytečně nespěchal. „Mám rád věci pod kontrolou a nechci odevzdat něco, s čím nebudu stroprocentně spokojený,“ nechal se Sebastian slyšet loni v létě a dál debutové album cizeloval. Pracoval na něm s producentem ODDým ze spřátelených Atmo Music i jeho kumpánem Beefem, který je spoluautorem několika písní. Nyní je deska hotová a termín vydání konečně zveřejněný. „Byla to dlouhá cesta. Prožil jsem na ni spoustu věcí a teď jsem na konci téhle etapy. Je na čase se o písničky podělit s fanoušky,“ říká jedna z nejvýraznějších tváří nové generace českých hudebníků.

LUCIE REVIVAL PRAHA

Skupinu založilo na podzim 2005 pět zkušených muzikantů - zčásti studentů, zčásti absolventů hudebních konzervatoří - sehraných z letitého společného působení v dalších projektech. Už během první sezóny si unikátní revival Lucie s kapelníkem a zpěvákem Ondřejem Fenclem a zpívající bubenicí Pájou Táboříkovou v sestavě získal slušné renomé. Věrná interpretace předlohy, přesvědčivost, koncertní nasazení... následovaly pozvánky na prestižní festivaly (Sázava fest, Benátská noc...), kapela se stala vítanou ozdobou městských slavností, klubových pódií i firemních akcí napříč celou republikou a často také na Slovensku. V letech 2011-14 seděl za bicí soupravou Lucie revivalu Štěpán Smetáček, m.j. dvorní bubeník Wanastowých vjecí (nyní už funguje jen v pozici záskoku).

Díky přesvědčivému zpěvu Ondřeje Fencla, talentované Páje Táboříkové (aktuálně zpěvačce Kollerovy Jasné páky, tzn. hravě obstará i vokální party Lenky Dusilové), kterou alternuje jeden z nejlepších českých bubeníků a člen Kollerbandu Tomáš Marek (odjel dvě turné i se skutečnou Lucií!) si může pražský revival dovolit opravdu věrnou interpretaci veškerých hitů jako jsou Amerika, Černí andělé, Oheň, Daniela… Sbírkou zvadlých růží a Poraněnými anděly pak připomene i související Wanastowi vjecy (občas s originálním bubeníkem S. Smetáčkem, což je v revivalu unikát). Z předlohy kapela vychází v maximální možné míře, často angažuje dokonce i virtuózní houslistku Hanku Vyšínskou (Inflagranti), aby se přiblížila zvuku "Lucie v opeře".

Zúčastnění hudebníci si uvědomují, že správný muzikant by neměl pouze reprodukovat, proto jsou aktivně činní v úspěšných autorských kapelách 5P Luboše Pospíšila, Marsyas, Vladimír Merta trio, Petra Janů band, Schodiště, Hromosvod, Krausberry, Jasná páka ad.

Čtvrtek 6. července 2017 - 14:00 - ulice 1. máje 1000

VALAŠSKÉ ZKUŠEBNY

Přehlídka místních kapel i sólistů bez rozdílu žánrů a statusu. Zahrají:

14:15 SPYTIHNĚV
15:30 BACKFLIPING DOG
16:30 STETSON
17:15 DUŠEVNÍ OTŘES
18:00 FISH & FISH
19:15 CTIB
20:00 THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE - THE NEW GENERATION
21:30 SLEČNA ANAL PHABET
22:15 VAGABAND

Speciálním hostem, který vystoupí ve 20:00 budou THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE - New Generation.

VSTUP VOLNÝ | OBČERSTVENÍ NA MÍSTĚ | KONÁ SE ZA KAŽDÉHO POČASÍ

detaily | video

Rožnov pod Radhoštěm je v Česku a potažmo ve světě znám líhní výborných muzikantů a tak nápad zaprezentovat v rámci Slavností pod Radhoštěm místní muzikanty se setkal s nadšením a pochopením, jak nás, organizátorů, tak samotných kapel. Bylo z čeho vybírat, hudebních skupin je u nás požehnaně, ale vzhledem k prázdninovému termínu ne všichni měli čas, čili konečná sestava se ustálila na osmi. Od klasických rockových Vagaband a Fish&Fish přes hudbobásně Ctiba nebo psychedelický underground Duševního Otřesu až k metalu s bizardním názvem Slečna Anal Phabet.

A k takové přehlídce je slušností pozvat čestného hosta. Volba nakonec padla na legendu československého undergroundu The Plastic People of the Universe, kteří se rozdělili na dvě formace vystupující pod stejným jménem. Ta co zahraje u nás, používá přídomek "new generation" a je postavena kolem muzikantů Joe Karafiáta a Jiřího Kabeše. Na koncertě kromě zásadních skladeb autorství Mejly Hlavsy jako jsou Magické noci, Kanárek či Muchomůrky bílé zazní i pár nových, z dílny současné sestavy.

Neděle 16. července 2017 - 18:00 - hudební altán

LUBOŠ POSPÍŠIL

Sólový koncert českého písničkáře.

BEZ VSTUPNÉHO.

detaily

„Se svým naléhavým přednesem nemá u nás mezi zpěváky konkurenci,“ napsal v recenzi na Pospíšilovo best of album publicista Leoš Kofroň.

Luboš Pospíšil zahájil svou hudební pouť v roce 1969 v řadách populárního C&K Vocalu a brzy se stal jeho nejoblíbenějším členem. Zásadně se podílel např. na průlomovém cd Generace, zejména v druhé půlce sedmé dekády se ale stále častěji prosazoval s písněmi, které z tvorby mateřského souboru vybočovaly a paralelně jezdil po tuzemských sálech sám s kytarou.

Na první sólovou desku si musel Pospíšil z dobových důvodů počkat až do roku 1983, uzrála ale jako nejlepší víno. LP Tenhle vítr jsem měl rád se ve své době stalo bombou. Pospíšilův charakteristický rejstřík v kombinaci s poetickými texty básníka Pavla Šruta přinášel zcela unikátní styl, zpěvák se rázem postavil po bok interpretů typu Vladimíra Mišíka. S novou kapelou 5P, mezi jejímiž členy nechyběl Bohumil Zatloukal (ex-Jasná páka), David Koller nebo Michal Pavlík (dnes Čechomor), vyprodával v letech 1982-88 sály po celé republice. Dvě další řadová alba pokračovala v tradici úspěšného debutu, na sklonku osmdesátých let Pospíšil a Koller podpořili R. Hladíka v na čas obnoveném Blue Effectu.
Po roce 1990 Luboš Pospíšil vydal několik dalších alb, nejprve s členy Hudby Praha, později s kutnohorskými muzikanty pod značkami Biograf a LPG.

Čas na změnu nastal v létě 2007, kdy se Pospíšil obklopil o dvě až tři generace mladšími muzikanty a na prahu šedesátky se pustil do zásadní etapy pod obnovenou značkou 5P. Tři řadová alba korunovaná aktuální Soukromou elegií (2014) spustila novou lavinu zájmu (v prosinci 2016 jí byla udělena zlatá deska). Turné střídá turné, výjimkou poslední dobou nejsou ani vyprodané sály, aktuálně běží šňůra koncertů s názvem Route 66 reflektující protagonistovo jubileum a vydání supraphonského boxu s kompletní diskografií a bonusy. Od února 2017 je Luboš členem Beatové síňe slávy.

Omlazení 5P omladili svého Luboše, lze směle hovořit o comebacku.

Neděle 23. července 2017 - 18:00 - hudební altán

DAGMAR ANDRTOVÁ VOŇKOVÁ

Sólový recitál nezaměnitelné písničkářky.

BEZ VSTUPNÉHO.

detaily

Narozena 13. května 1948 v Hradci Králové (rodné jméno Reschová). Zpěvačka, kytaristka a skladatelka. Po gymnáziu studovala pedagogickou fakultu, vystřídala řadu sezónních profesí. Veřejně vystupuje od roku 1971, později jako členka volného sdružení písničkářů Šafrán. Proslavila se skvělou technikou hry na kytaru plnou experimentů.

Vydala sedm řadových alb (Dagmar Andrtová-Voňková; Živá voda; Golden Gate: The Magician of Guitar from Prague I; Dagmar Andrtová; Birdcage/Voliéra; Milí moji; Slunci ležím v rukou), účinkuje i na albech jiných písničkářů.

Vystupovala po téměř celém světě, její skladby vyšly i u zahraničních vydavatelů a nahrála rovněž hudbu pro představení Rok na vsi bratří Mrštíků (Národní divadlo 1993, režie Miroslav Krobot).

V roce 2010 vydala knihu písňových textů, básní a kreseb LISTÍ a 16. listopadu 2010 jí byla udělena pamětní medaile Ústavu pro studium totalitních režimů "Za svobodu a demokracii".

Pátek 28. července 2017 - 20:00 - Společenský dům

JAM CLUB SPECIAL

Koncert valašskomeziříčské kapely.

JCS hraje zábavný mix psychedelického rocku, blues a funky převzatých hitů i vlastních skladeb. Kapela interpretuje vlastním originálním způsobem hudbu umělců a skupin jako například Frank Zappa, Led Zeppelin, The Doors, Morfine, Lou Reed a pod. 

detaily

Často s nimi na živých vystoupeních hrají hostující muzikanti, což přináší skvělé oživení formou jam session. Kapela se momentálně skládá ze 7 zkušených hudebníků. Zpěváka s holandskými kořeny Boba Brouwera doplňuje baskytarista Radek „Bidlo“ Odstrčil, Karel Mikuš na bicí a Radek Koutný na kytary a banjo. Klávesové nástroje obsluhuje Ivan Hos, saxofon Gábina Zelinková a foukací harmoniky Pavel Hynek. Různorodé hudební zázemí jednotlivých členů kapely jsou základními prvky pro jejich osobitý zvuk. Vznik skupiny inicioval na podzim r. 1998 bubeník Karel Mikuš za účelem oslav narozenin. Několik narychlo secvičených bluesových skladeb vyvolalo u přátel velký ohlas a tak se formace rozhodla pokračovat ve zkoušení dalších kusů. Repertoár skupiny byl postaven na kytarovém umění Milana „Muliho“ Vašíčka, který v kapele hrál do r. 2000, kdy Bob Brouwer odjíždí na několik let se svou ženou za živobytím do rodného Holandska. Během třech let skupina odehrála řadu koncertů na klubové scéně, soukromých akcích i zavedených festivalech (Lhotka 2000), poté se hudebníci věnují svým vlastním projektům. Po návratu Boba z Holandska v r. 2005 pokračuje spolupráce jednotlivých členů při zpracování dobových vystoupení a Agentura Aura vydává v roce 2011 vlastím nákladem výběr toho nejlepšího z živých nahrávek skupiny pod názvem JCS 1999-2000. To již Jam Club Special obnovil činnost s doprovodným kytaristou Radkem Koutným a postupně zapojil své koncertní hosty do trvalé spolupráce. Od r. 2010 kapela vystupuje na řadě akcí a rozšiřuje svůj repertoár o tanečnější funky se sólovými saxofonovými party a vlastní skladby bluesrockového ražení. 

Aktuální sestava: Bob Brouwer – zpěv, perkuse (ex The Jugband, Bambule NL.), Radek „Bidlo“ Odstrčil – el. bass (ex Parazit, Žu-Žu, A. C. Tón, Mňága a Žďorp, ad.), Karel Mikuš – bicí (také Docuku, ex Mňága a Žďorp, Harom, Slepé střevo, Velký Plytkoš ad.), Radek Koutný – kytary, banjo (ex Rauš, Mňága a Žďorp ad.), Gábina Zelinková – altsaxofon, zpěv (ex Café la Maňana ad.), Ivan Hoss – klávesy, kytara (Klepeto, Valašský minim. orchestr ad.), Pavel Hynek – foukací harmonika (Ciment, ex Blues Bazar ad.)

BEZ VSTUPNÉHO.

červen 2017srpen 2017