archiv

SLET BUBENÍKŮ

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
8. 11.
Sobota

20:00

Společenský dům

Sobota 8. listopadu 2008 - 20.00 hodin - Společenský dům

SLET BUBENÍKŮ

Slet bubeníků 2008 se odehraje v evropsko-japonském duchu jako konfrontace dvou hudebních stylů.

Slet bubeníků vstupuje již do 7. ročníku. Svým pojetím je tento projekt naprosto ojedinělý a unikátní a získal si velké renomé v celém hudebním světě. Název Slet bubeníků není náhodný, protože hudebníci se opravdu sletí doslova z celého světa. Ti se vždy napřed na mnoho dní uzavřou před světem na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně vyzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společného tvoření přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, vlivů a etnických kořenů. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.
Slet Bubeníků v roce 2008 je zaměřen na setkání 2 hudebních stylů - evropská klasika versus japonská tradice. Jednoduše řečeno - na jednom pódiu se setkají hráči na klasické bicí nástroje, používané především v oblastech vážné hudby a rodilí japonští hudebníci, znalí stylu hry na tradiční japonské bubny a perkuse. Hlavní roli Sletu bubeníků 2008 obstará japonský buben taiko.

Pavel Fajt, vůdčí umělecký duch projektu, vysvětluje pojetí letošního ročníku: "Po dlouholeté spolupráci s japonskou zpěvačkou Yumiko, známou především z tokijské techno scény, mě začal zajímat její hudební a společenský background a měl jsem potřebu se tentokrát přiblížit více jejímu hudebnímu světu a tradici, ze které pochází. Také mě lákala určitá rituálnost tradiční japonské hudby, která má dle mého soudu velkou spojitost právě s evropskou klasickou instrumentaci a s její závažností."

Po třech ročnících africko-karibského stylu, kdy dominovaly djembe a conga, se zvuk rozšíří také o bicí nástroje, které patří do naší evropské tradice jako tympány, gongy, sady tomtomů, vibrafon, laděné bicí nástroje a další. Vše bude podpořeno bicími soupravami, elektronikou a industriálnimi zvuky.

Pavel Fajt upřesňuje: "Je to výzva jak vystavět rytmickou hudbu a taneční veselí s nástroji, které se používají v jiných hudebních oblastech."

Celkem se na pódiích rozezní až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely a především tradiční japonský perkusní nástroj "taiko". Trojici japonských hudebníků doplní Jim Meneses a čtveřice českých bubeníků.

Vstupné v předprodeji: 130,- Kč, na místě: 160,- Kč. Předprodej vstupenek probíhá v T klubu, Hudebninách a knihkupectvích Lukas a Librex (bývalá Plejáda).