Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

archiv

Koncert k 15. výročí založení firmy myonic

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
4. 10.
Neděle

15:00

kostel Všech svatých

další obrázek
ilustrační obrázekilustrační obrázek

Neděle 4. října 2009 - 15.00 hodin - kostel Všech svatých

ALEŠ BÁRTA - varhany
ZDENĚK ŠEDIVÝ - trubka

Koncert k 15. výročí založení firmy myonic

detaily

Aleš Bárta je jedním z nejúspěšnějších českých varhaníků. Svá studia zahájil na brněnské konzervatoři u prof. Josefa Pukla a pokračoval na pražské Akademii múzických umění ve třídě doc. Václava Rabase. Již při studiu se stal úspěšným účastníkem domácích a později mezinárodních soutěží. Je vítězem Mezinárodní varhanní interpretační soutěže Antona Brucknera v Linci 1982, laureátem Mezinárodní varhanní soutěže Franze Liszta v Budapešti 1983 a absolutním vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Pražského jara 1984. Jeho koncertní repertoár obsahuje stěžejní díla světové i české varhanní tvorby od baroka po současnost. Jako sólista vystupuje s předními symfonickými (Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu) i s komorními orchestry (Virtuosi di Praga, Pražský komorní orchestr). Spolupracuje s předními sólisty (Josef Suk, Gabriela Beňačková, Sergej Kopčák, Ivan Kusnjer, Joseph Alessi, Radek Baborák) a dirigenty (Eliahu Inbal, Ken-ichiro Kobayashi, Zdeněk Mácal, Miroslav Válek, Ondrej Lenárd). Koncertoval v Rakousku, Maďarsku, SRN, Francii, Španělsku, Švýcarsku, Finsku, Itálii, Belgii, Rusku, Turecku, USA, Japonsku a Číně. Vystoupil na mezinárodních festivalech v Tokyu, Londýně, Curychu, Berlíně, Lipsku, Avignonu, Madridu, Hong Kongu, Istanbulu, Budapešti a Bratislavě. Během svého turné v Japonsku v roce 1998 otevíral svými dvěma recitály novou koncertní síň v Yokohamě. Je pravidelným hostem festivalů Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj a Mezinárodního hudebního festivalu Brno. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, od roku 1995 je "Sólistou Českého rozhlasu". Uvádí premiéry soudobé varhanní hudby (Jiří Teml, Otomar Kvěch, Juraj Filas, Otmar Mácha, Ilja Hurník). Aleš Bárta nahrává m.j. pro gramofonové firmy Arco Diva, Supraphon a japonské společnosti Pony Canyon a Octavia Records. Natočil 30 sólových kompaktních disků, za které získal četná ocenění (Zlatá deska Supraphonu, Cena Harmonie, Cena Českého hudebního fondu). Jeho první CD pro firmu Pony Canyon - J. S. Bach: Organ Works - získal v Japonsku v konkurenci předních světových sólistů a orchestrů titul "nahrávka roku" (1995). Na základě tohoto úspěchu natočil pro tuto gramofonovou společnost kompletní varhanní dílo J. S. Bacha na 16 CD. V minulém roce koncertoval ve Španělsku, Francii a Německu. Vystoupil v rámci abonentních cyklů na koncertech České filharmonie, FOK a SOČR (Janáček, Händel). Byl hostem festivalů Smetanova Litomyšl (Dvořák: 9. symfonie) a Mezinárodního varhanního festivalu Brno. Účinkoval také na koncertech spolu s Gabrielou Beňačkovou, Josefem Sukem, Zdeňkem Šedivým a Jaroslavem Halířem. Pro japonskou společnost Octavia Records natočil další CD s hornistou Radkem Baborákem (Bruckner) a podílel se na nahrávce Pražského filharmonického sboru (Janáček).

Mgr. Zdeněk Šedivý se narodil 21. 12. 1956 v Praze v hudební rodině (otec a bratr trum- petisté). Po ZŠ začal ve 14 letech studovat na pražské konzervatoři u prof. J. Svejkovské- ho a pokračoval na AMU v Praze u prof. V. Junka a M. Kejmara. Absolvoval v roce 1982. Již během studií se zúčastnil mnoha soutěží: 1971 - 2. místo v Mez. soutěži Čs. rozhlasu "CONCERTINO PRAGA" komorní hra. 1975 - 1. místo v Mez. soutěži Čs. rozhlasu "CONCERTINO PRAGA" obor trubka, 1978 - 1. místo v interpretační soutěži KRASLICE 78, 1978 - 1. místo a titul laureáta v Mez. soutěži "PRAŽSKÉ JARO 78": obor trubka, 1981 - byl mezi finalisty Tribuny mladých interpretů pořádaných při BHS (Bratislavské hudobné slavnosti).

Hrál od svých 18. let ve FISYO, SOČRU Praha a od roku 1985 je 1. trumpetistou České filharmonie. Jako sólista vystupoval v řadě zemí (SRN, Polsko, Slovensko, SSSR, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Japonsko, Lucembursko, Bělorusko). Natočil řadu nahrávek pro Čs. rozhlas, pro rozhlas v Oslo, má čtyři sólové gramofonové desky. Také je členem několika komorních souborů (Pražské žestě, Pražští žesťoví sólisté, Czech brass ensemble) s nimiž natočil řadu gramofonových desek a rozhlas. nahrávek. V žánrové oblasti se nevyhýbá ani spolupráci s dechovými nebo jazzovými orchestry (A. Votava, Veselka, E. Mosch, orch. F. Havlíka, V. Hybš, Pražský big band M. Svobody, Rudolfinum Jazz Orchestr). V pedagogické činnosti se od r. 1979 věnoval soukromému vyučování a od roku 2000 byl profesorem na Konzervatoři v Praze a učí na ZUŠ Prahy 6 CH. Masarykové. Od roku 2004 je pravidelným lektorem žesťových kursů ve Vimperku a od roku 2008 je profesorem na AMU v Praze.

Akci pořádá firma myonic u příležitosti 15. výročí založení firmy ve spolupráci s T klubem - kulturní agenturou a Římskokatolickou farností Rožnov p. R.

Vstupné v předprodeji: 110,- Kč, na místě 130,- Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 15. září v T klubu a v knihkupectví Librex.