archiv

SLET BUBENÍKŮ

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
14.11.
Neděle

20:00

Společenský dům

SDÍLEJTE:

další obrázek
ilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázek

Neděle 14. listopadu 2010 - 20.00 hodin - Společenský dům

SLET BUBENÍKŮ

Evropa, Asie, Jižní i Severní Amerika: Slet bubeníků chce opět udat tempo hudební scéně. Nejlepší čeští bubeníci a jejich protějšky z Ameriky, Asie i Evropy se v listopadu potkají na 9. ročníku kultovního putovního festivalu.

detaily

Slet bubeníků vstupuje již do 9. ročníku. Svým pojetím je tento projekt naprosto ojedinělý a unikátní a získal si velké renomé v celém hudebním světě. Název Slet bubeníků není náhodný, protože hudebníci se opravdu slétávají doslova z celého světa. Ti se vždy napřed na mnoho dní uzavřou před světem na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně vzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společné tvoření přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, vlivů a etnických kořenů. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.

V historii Sletu bubeníků se mění koncept každý rok, a tak jsme se dočkali například globálního Sletu (zastoupení všech světadílu) afrického Sletu, poslední dva ročníky se nesly v duchu japonsko-české hudební spolupráce.

Slet Bubeníků v roce 2010 je zaměřen na setkání několika hudebních oblastí. Základ tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i ethno hudbě (Grohowski, Fajt),, ty podpoří latinsko-americká rytmika Miloše Vacíka a Alexe Papase, africký styl Ephraima Goldina, atmosféru dotvoří hudebníci z Manily, hlavního města Filipín s ethno kořeny s přesahem do jazzu (Bob Aves, Grace Nono)

Celkem se na pódiu každý rok rozezní až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely. Letos přibudou i melodické nástroje (kytara, hlas). Tento pestrý globálně-hudební mix každoročně poutá pozornost odborné i laické veřejnosti a koncerty bývají nezapomenutelným hudebním zážitkem.

sletová letka

Alex Papas Korb www.salsa-latin.de/alexpapa.html
Bob Aves Manila www.bobaves.com
Ephraim Goldin Praha www.meli-melo.ic.cz/EphraimGoldin.html
Grace Nono Manila www.gracenono.com
Kenny Grohowski New York www.myspace.com/kcghybrid
Miloš Vacík Praha www.myspace.com/milosvacik
Pavel Fajt Brno www.myspace.com/pavelfajt

Profily umělců najdete na www.sletbubeniku.cz
Video a hudební ukázky na www.myspace.com/thegatheringofdrummers
Facebook: www.facebook.com/sletbubeniku

profily hráčů

PROFILY Fajta a Vacíka - uměleckých vedoucích Sletu bubeníků 2010

Pavel Fajt - Brno, CZ - bicí nástroje, elektronika

Fajt je český neortodoxní bubeník a avantgardní muzikant. Když se dnes kdekoliv ve světě řekne česká muzika, každému vytane na mysli i jméno Pavla Fajta. Bezesporu posunul vnímání i charakter hudby o pěkný kousek vpřed. Byl hostem prestižních světových festivalů a scén v Evropě i zámoří, např. Victoriaville Kanada, Mimi Marseille, Alternativa Praha, Knitting Factory New York, Music Unlimited Wels, Ring Ring Beograd atd.

Nejvíce proslul spoluprací s Ivou Bittovou a také jako jeden ze zakladatelů české avantgardní rockové skupiny Dunaj či Pluto. Ve svém sólovém projektu "Drumtrek" Fajt přináší výzvu bubeníka. S bicími nástroji, perkusemi, elektronikou i hračkami a vlastním hlasem úspěšně provádí nemožné: více než hodinové koncertní sólo, které nejenže nenudí, ale zní jako celá regulérní kapela. Rozeznívá blány, rantly, činely, plechy, chrastítka, vzduch v místnosti, vlastní hlavu, tvoří melodie na různě naladěné ocelové struny či kombinuje rozličné elektronické smyčky. Dynamika koncertů je vždy strhující, obzvlášť vydařená bývají vystoupení v různých duchovních prostorech a v menších sálech, kde dochází k nejintenzivnějšímu kontaktu s divákem.

Miloš Vacík

Hráč na bicí nástroje z celého světa, výtvarník, skladatel, studiový hráč. Ve své sbírce má přes 200 nástrojů.

Specializuje se na nástroje ostrova Kuby, Brazílie a Západní Afriky. Hraje také na speciálně sestavenou bicí soupravu, kterou kombinuje s různými druhy etnických bubnů, zvonců, plechovek, perkusí a doplňuje svým hlasem.
Na profesionálních pódiích se objevuje od osmnácti let.
Hraje se Slunečním orchestrem, je kapelníkem Tam-Tam Orchestra a Tam-Tam Batucada. Založil a hrál v Šum svistu, ve skupinách Laura a její tygři, Pražský Výběr, Kontraband, Afro-Latin Band. Bývá zván jako host na větší turné např. Druhá Tráva, Boom Band, -123minutXL. Spolupracuje z řadou osobností - Michal Pavlíček, Michael Kocáb, Jana Koubková, Jura Pavlica, Ida Kelarová, Petr Hapka, Milan Svoboda aj.
Účinkoval na festivalech v řadě zemí Evropy ( Francie, Neměcko, Belgie, Švýcarsko, Rusko), navštívil Koreu, Egypt, Libanon, Tunis. Měl sólový koncert v Egyptské Káhiře v El-Harawi house (1999). Do Egypta se podruhé vrátil i s Tam-Tam Orchestra (2001), kde koncertovali v Káhirské opeře. V roce 2002 byl vyslán Českým rozhlasem za Českou republiku do mezinárodního Big Bandu EBU, v Maďarsku. Závěrečný koncert z Budapešti se přenášel rozhlasem do celého světa.
Bývá zván a pořádá semináře ( Káhirská konzervatoř, Heluánská Universita, Americká Universita v Káhiře, Karlova Universita ). Od roku 1993 je profesorem na konzervatoři Duncan Centre.
Založil a vede první sambovou školu v Čechách -" Samba Tam-Tam Batucada škola Praha."
Na svém kontě má deset autorských cd.

tisková zpráva | fotky z prvního koncertu na Facebooku

Tato akce je podpořena Nadací Děti-kultura-sport.

Vstupné v předprodeji: 150 Kč, na místě: 180 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 1. října v T klubu, Hudebninách a v knihkupectvích Nohavica a Librex.

video