Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

archiv

MORAVSKÉ KLAVÍRNÍ TRIO

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
10. 12.
Středa

18:00

Společenský dům

další obrázek
ilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázek

Středa 10. prosince 2014 - 18.00 hodin - Společenský dům

MORAVSKÉ KLAVÍRNÍ TRIO

Jana Ryšánková - klavír, Jiří Jahoda - housle, Miroslav Zicha - violoncello

Moravské klavírní trio se objevuje na naší koncertní scéně od roku 1997, kdy vzniklo z iniciativy členů Státní filharmonie Brno - vedoucího skupiny II. houslí Jiřího Jahody a violoncellisty Rudolfa Mrazíka, kteří přizvali ke spolupráci pianistku Janu Ryšánkovou. Hned v následujícím roce se soubor úspěšně prezentoval na soutěži v italském Vercelli. V roce 1999 usedl k violoncellovému pultu Miroslav Zicha, profesor brněnské konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

detaily

Za dobu své již více než desetileté existence ansámbl absolvoval stovky koncertů v ČR i v zahraničí a je pravidelným hostem nejrůznějších hudebních festivalů (České doteky hudby, Pardubické hudební jaro, Festival Janáček a Luhačovice, Mahler Jihlava, Trenčianská hudobná jar, Dny české kultury v Burgosu). Kromě stěžejních skladeb triového repertoáru prověřených sítem času se soubor věnuje také interpretaci současné tvorby žijících autorů (R. Ištván, C. Kohoutek, L. Faltus, P. Novák-Zemek, E. Zámečník), společným projektům s jinými instrumentalisty (klarinet, viola) a nahrál několik skladeb pro Český rozhlas. Nepřehlédnutelnou činností souboru je též spolupráce tria s operními sólisty všech hlasových kategorií (Y. Tannenberger, J. Wallingerová, M. Králíková, R. Samek, Z. Korda a další), pro něž vznikla z pera violoncellisty nápaditá aranžmá téměř kompletního koncertně prováděného světového operního a operetního repertoáru.

Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresivnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s živým ohlasem široké hudební veřejnosti. O tom svědčí opakovaná pozvání k vystupování na významných koncertních pódiích.

Jana Ryšánková - klavír

Studovala na Konzervatoři v Ostravě a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u profesora Z. Hnáta. Zúčastnila se různých interpretačních soutěží a mistrovských kurzů. Již od studií se specializuje na komorní hru a ve spolupráci s jinými instrumentalisty vystoupila kromě České republiky také ve Španělsku, Rakousku, Německu a Holandsku. Nahrála řadu komorních skladeb pro Český rozhlas. V současné době působí jako docentka na Katedře dechových nástrojů JAMU v Brně a je pravidelně zvána jako korepetitorka na významné festivaly, mezinárodní soutěže a interpretační kurzy (Moravský podzim, Pražské jaro, Soutěž  žesťových nástrojů Brno, letní kurzy žesťů a jiné).

Jiří Jahoda – housle

Vystudoval brněnskou konzervatoř u B. Kotmela a JAMU v Brně v houslové třídě profesora A. Sýkory. V roce 1994 byl jedním ze zakládajících členů Pražské komorní filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. V letech 1995 až 2001 zastával funkci vedoucího skupiny II. houslí ve Státní filharmonii Brno a do roku 2006 byl koncertním mistrem orchestru Městského divadla Brno. Jako sólista, komorní i orchestrální hráč vystupuje nejen v České  republice, ale podnikl rovněž četná koncertní turné do mnoha evropských zemí a zámoří (Německo, Španělsko, Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Malta, USA, Argentina, Uruguay, Japonsko, Jižní Korea). V rámci svých uměleckých aktivit se v rozhodující míře podílí na vedení brněnské umělecké a reklamní agentury GLOBART, s. r. o.

Miroslav Zicha - violoncello

Studoval brněnskou konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění u profesora B. Havlíka. Vzdělání si doplnil aspirantským studiem u profesora M. Sádla a účastí na interpretačních kurzech u profesora E. Rautia. Během studia se zúčastnil řady soutěží, z nichž nejvýznamnější byla mezinárodní soutěž v Mnichově v roce 1984. Od roku 1985 působí pedagogicky na brněnské konzervatoři a od roku 1995 také na JAMU v Brně. Vedle pedagogické práce se intenzivně věnuje komorní hře. V letech 1985–1999 působil v Triu Bohuslava Martinů (1985–1999), s nímž koncertoval v řadě evropských zemí. Od roku 1999 je členem Moravského klavírního tria.

program koncertu

Joseph Haydn - Trio Es dur
Allegro Moderato
Presto assai

Antonín Dvořák - Trio g moll, op.26 - /výběr/
Allegro moderato

Antonín Dvořák: Slovanský tanec - na přání publika

Antonín Dvořák: Humoreska


Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie g moll - 1. věta

předehra k opeře - hudební hádanka o hudební nahrávku Moravského klavírního tria

Zequinha Abreu: Tico Tico

Franz Schubert - Zastaveníčko

Jules Massenet: Meditace z opery Thais

Jacques Offenbach: Barcarola

Aram Chačaturjan: Šavlový tanec

Akce se uskuteční v rámci grantového projektu Večery s klasikou.

Vstupné s místenkou, v předprodeji: 90 Kč, na místě: 120 Kč, děti a studenti do 18 let: 50 Kč, senioři: 70 Kč.

Předprodej vstupenek probíhá od 4. listopadu v T klubu a v IC.