tka
kino Panorama
Vrátnice
zavři ≡ menu

archiv

PROGRAM BŘEZEN 2017

únor 2017duben 2017

Pátek 3. března 2017 - 19:00 - Společenský dům

ROŽNOVÁCI V ZÁŘI REFLEKTORŮ

 • LUKÁŠ BAŘÁK
 • TOMÁŠ NEČAS (TOM GARCY)
 • PETR ULIČNÝ
 • ADAM ULIČNÝ

Akce v rámci oslav 750 let Rožnova pod Radhoštěm.

Beseda s Rožnováky, kteří se stali úspěšnými ve svých oborech.

V pořadu se vám představí:
Lukáš Bařák, operní pěvec, jenž v průběhu večera i zazpívá.
Tomáš Nečas, grafický designér, kreativní ředitel Usertechu s pobočkami v San Francisku, New Yorku i v Praze.
Petr Uličný, jenž v ČR a v inovačním centru při MIT univerzitě (Boston, USA) vyvinul inteligentní zařízení MouthMouse určené lidem s hendikepem.
Adam Uličný je tvůrcem nezávislého informačního portálu Rožnovák.cz.
Oba bratři sbírají zasloužená ocenění i na cestě muzikantské. Během večera vystoupí také jako hudebníci.

Pořad moderuje Lukáš Španihel.

Vstupné v předprodeji s místenkou: 100 Kč, v den akce a na místě s místenkou: 120 Kč.  Prodej od 3. 2. v T klubu a v TIC.

detaily | video

Lukáš Bařák

Barytonista Lukáš pochází z Rožnova pod Radhoštěm. V roce 2007 byl přijat na Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, od roku 2011 pokračuje ve studiu na Akademii múzických umění v Praze pod vedením doc. Ivana Kusnjera. Zde spolupracoval na mnoha představeních například v Manželských kontrapunktech Jiřího Pauera, jako Papageno v opeře Kouzelná flétna (Die Zauberflöte) W. A. Mozarta a v jiných.

V roce 2014 se zúčastnil letních pěveckých kurzů ve Vídni pod vedením Reginy Köbler a Bernda Weikla. Na podzim stejného roku debutoval v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích v představení Figarova svatba (Le nozze di Figaro) v titulní roli Figara, za kterou byl následně v širší nominaci na Cenu Thálie. V roce 2015 nastudoval roli Masetta z Dona Giovanniho pro letní stagionu ve Stavovském divadle v Praze. Zúčastnil se pěveckých kurzů pod vedením Adama Plachetky a také u maestra Renato Brusona v italském Arezzu. V sezoně 2015/2016 ztvárnil roli Papagena v opeře W. A. Mozarta Kouzelná flétna (Die Zauberflöte) v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a absolvoval roční stáž na Universität für Musik und darstelende Kunst ve Vídni u profesorky Margit Klaushofer. V listopadu téhož roku se zúčastnil Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, kde získal 3. cenu v kategorii Junior a cenu Národního divadla v Brně. V rámci vídeňské stáže účinkoval v divadle v Daegu (Jižní Korea) v roli Papagena. Vloni v září zpíval s Viener concertverein, maestrem Jamesem Juddem Mozartův program v první sezoně divadla v Dubaji. Nyní pokračuje v magisterském studiu Lied und Oratorium na Universität ve Vídni a spolu s tím zakončuje studium na HAMU.

Tomáš Nečas (Tom Garcy)

Tomáš studoval na rožnovském gymnáziu, ale v roce 2004 se s rodinou přestěhoval do Prahy. Po maturitě nejprve studoval na Fakultě architektury ČVUT, posléze vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (UMPRUM), prošel ateliéry Grafického designu a vizuální komunikace a Nových médií. V oblasti grafického designu a reklamy se pohybuje více než osm let. Prošel jak reklamními agenturami na pozicích grafika, Art Directora či Creative Directora, tak prací na volné noze, kde často inicioval vlastní projekty. Momentálně působí jako kreativní ředitel Usertechu s pobočkami v San Francisku, New Yorku a v Praze.

Petr Uličný

Petr přestoupil z šesté třídy ZŠ Pod Skalkou na rožnovské gymnázium, kde v roce 1999 složil maturitní zkoušku. Nejkrásnější chvíle v této středoškolské době prožil nejen v legendárním rožnovském divadle pod vedením pánů profesorů Hambálka a Jelínka, hraním v rožnovských kapelách se svým bratrem Adamem (Arena, Project1923, Brachos, LucieLive), ale také při volnočasovém konstruování různých inteligentních elektronických zařízení, která se stala základem dalšího počínání, a to studia robotiky na VŠB-TU v Ostravě. O několik let později v roce 2009 Petr sám vymyslel a zkonstruoval první prototypy unikátních produktů založených na prvcích umělé inteligence – základ produktové linie inteligentních kompenzačních pomůcek, které dnes nesou název MouthMouseⓇ. „Dědeček pracoval v rožnovské Tesle a přivedl mě spolu s rodiči jako malého kluka k elektronice. Je to typický příběh nejen můj, ale také mnoha dalších šikovných Rožnovanů, jejichž tátové zde rozvíjeli tradiční odvětví. Rožnov je naše Silicon Valley,”  řekl pro Spektrum Rožnovska Petr Uličný, který v roce 2011 působil v Inovačním centru při MIT univerzitě v americkém Bostonu, kde se vzdělával a též inovoval svou produktovou řadu. Ve zdokonalování svých inteligentních pomůcek, jež dnes používají stovky lidí  včetně  předních českých zdravotnických pracovišť, Petr neustále pokračuje. „Jelikož problémy uživatelů dobře znám, chci pro ně zhotovovat ještě kvalitnější produkty, které jim samotným a také jejich rodinám přinesou větší pohodlí, samostatnost a nezávislost v nelehkých životních situacích,” dodal Petr Uličný. Koncept MouthMouseⓇ umožňuje lidem s pohybovým omezením ovládat různá zařízení běžné domácí potřeby (např. počítač, mobil, televizi, dveře, rádio, světlo apod.) a to způsobem, jaký dovoluje hendikep uživatele (např. jazykem, rty, pohledem, dechem, hlasem apod.). Chytré pomůcky se dokážou přizpůsobit proměnlivému hendikepu svého uživatele, ať se jedná o dospělého člověka nebo dítě.  MouthMouseⓇ dnes oceňují nejen uživatelé v České republice a zahraničí. Dalšího ocenění se Petrovy chytré produkty dočkaly také umístěním na první příčce v inovační soutěži StartUp Harvest, dále řadou reportáží v hlavních zpravodajských relacích České televize a v neposlední řadě také různými články a rozhovory. „Rožnov mi poskytl nejen dobré vzdělání pro technický obor, ale také pro ten hudební. To díky ZUŠce, pánům Goláňovi, Macečkovi, Korgerovi, kteří se mi pečlivě věnovali. Z toho jsme mohli i s mým bratrem vycházet například  v různých hudebních soutěžích, kde se nám podařilo uspět. Hudba je pro mě zábavou, relaxací, stejně jako prostředí našeho krásného Rožnova, a proto jsme s bráchou pány redaktory z TV Óčko neváhali kdysi pozvat až sem k nám – do parku, do ZUŠky a taky na Kramolišov, jak je vidět na pamětním videu, které můžete zhlédnout v odkazu :-),“ řekl Petr s úsměvem.
youtube.com

Adam Uličný

V šesti letech nastoupil na rožnovskou Základní uměleckou školu, kdy se v přípravné výchově, pod vedením paní učitelky Vařejčkové, učil první rytmice a prvním tónům. Po jedenácti letech intenzivní hry na klavír díky rodičům, babičce a paní učitelce Grebrové se stal absolventem školy. Hudba se stala neodmyslitelnou součástí života a spolu s bratrem Petrem tak začali vystupovat veřejně v několika hudebních uskupeních (Arena, Project1923, LucieLive, MaryLand, Brachos) nejen v České republice. Po těchto bohatých zkušenostech Adam ovládá snad všechny hudební nástroje, od kláves, piana, akustické kytary, přes bicí nástroje, basovou či elektrickou kytaru a jak sám říká, „dejte mi chvilku a já se na to naučím hrát“. Vše navíc doplňuje zpěvem. Během studií na střední a vysoké škole Adama zaujaly internetové technologie a marketing, což ho přivedlo v roce 2010 k myšlence vytvořit první nezávislý informační portál města Rožnova Rožnovák.cz®. Protože žádný  tohoto typu neexistoval, během krátké chvíle si jej oblíbily tisíce návštěvníků nejen z České republiky. „Portál Rožnovák.cz® se dnes pyšní kolem 14 000 návštěvníků měsíčně, což nabízí firmám se efektivně prezentovat. Také díky originální doméně je oblíbeným a vyhledávaným místem na internetu. Najdete v něm vždy čerstvé informace o dění ve městě, přehled  kulturních akcí, přehled restaurací a ubytovacích zařízení, ručně tříděný katalog firem nebo také třeba první internetovou inzerci zdarma… Prostě vše, co každý správný turista či občan našeho krásného města potřebují,“ dodává pro Spektrum Rožnovska Adam Uličný.

Čtvrtek 9. března 2017 - 19:00 - T klub

ALBÁNIE A KOSOVO - EVROPĚ NA STOPĚ

Klub cestovatelů

Albánie: sveřepá a neústupná, bohatá, i když chudá, nádherná přestože plná šrámů. Jak napsal jeden zlínský dobrý druh: Kráska se špatnou pověstí. Učebnicová země protikladů a protiklady, jak známo, přitahují. Jeden vjem je však neoddiskutovatelný: neuvěřitelná příroda a dobří lidé. Kéž by takovou visačku měla každá země Evropy. Ano, Albánie geograficky k Evropě patří a fakticky už k ní kráčí. Albánie je zkrátka Evropě na stopě. I když pravověrní znalci této země tvrdí, že už to není, co bývalo, že s přicházející modernou ztrácí své kouzlo, pro soudobé cestovatele by to mohla být právě výhoda. Prostí lidé tu stále žijí po svém, horská příroda stále nabízí nekonečné možnosti nespoutaného toulání a navíc, potřeby pro turisty už tu „jakž takž" fungují. Albánie je dnes kráskou s lepšící se pověstí. Pravý čas vyrazit. Jo a nezapomeňte, že Albánie je taky trochu „crazy“. Chcete důkaz? Albánsky „ne“ se řekne: „jo“! Albánsky „ano“ se řekne „po“. Albánsky „zítra“ se řekne: „neser“. Tady se zkrátka žije dnes, a co bude zítra? To budeme řešit až zítra. Přijďte se potkat s dobrodruhem a cestovatelem Robertem Bazikou ze Zlína, který umí zaujmout.

Vstupné dobrovolné.

Pátek 10. března 2017 - 20:00 - T klub

FLUT (D), NÁRODNÍ DIVADLO (CZ)

Freejazzový koncert

Flut  (německy povodeň) je  jazzová skupina, která experimentuje s konceptem svobodné hudební improvizace ve vlastních originálních skladbách, jež se mění z vystoupení na vystoupení.
Jednou z jejich charakteristických známek je intenzivní spojení v rámci kapely a tedy i s publikem. Německé trio vzniklo na počátku roku 2015 a hrají v něm Christopher Kunz (tenor saxofon), Maximilian Breu (bicí) a Isabel Rössler (kontrabas), kterou jsme měli možnost v T klubu vidět loni v červnu v doprovodné kapele Makkely. V roce 2016 vyhráli jazzovou cenu Bruno Rothera na téma: "Hudba Sun Ra". Spolupracovali taky s oddělením současné hudby na univerzitě v Norimberku pro festival "Open Space Music". Ovšem kromě těchto oficiálnějších akcí hrávají v malých tajných podzemních prostorách, uměleckých galeriích, jazzových klubech a podobných místech.
Emocionální přímost tria spojuje volné dílky a svébytné skladby organickým způsobem. Sebepojetí, duch a umělecká svoboda stojí nad hudebními parametry a funkce uvnitř skupiny jsou převráceny. Flut znamená hudba tady a teď s důrazem pro individuální jazyka každého člena. Energický způsob přichází spolu s intenzivním spojenectvím uvnitř skupiny, takový malý komunikační trojúhelník. Různorodé hudební vzdělání, nálada jednotlivých muzikantů a touha užívat si života na scéně se může strhnout jako povodeň....
Jako předkapela vystoupí Národní Divadlo, nová freejazzová akvizice z Frenštátu.

Vstupné pouze na místě 100 Kč.

Web: Flut

Pondělí 13. března 2017 - 19:00 - Společenský dům

BOŽSKÁ SARAH

Divadlo Kalich

Silnou a působivou hrou Božská Sarah si herecká legenda Iva Janžurová plní dlouholetý profesní sen. Hereckým partnerem Ivy je v tomto představení Kryštof Hádek. Dvacet let si četla tento výjimečný text a zvažovala své síly, kdy se do něj pustit. Příběh posledního léta světově proslulé herečky a vyhlášené skandalistky Sarah Bernhardtové režíruje Alice Nellis.

Iva Janžurová prozrazuje: „Asi je to netrpělivé, toužené, ale i obávané rozhodování mnoha hereček, jak a kdy vyprostit z nádherného scenáře Johna Murrella svoji kreaci, svoji představu o Sarah Bernhardtové. V rozmarném dialogu ze závěru hry říkají si ona a Oscar Wilde: Myslíte, že lidé, kteří budou žít po nás – vlastně už žijí – že ti lidé nové doby pochopí, co jsme byli zač, v co jsme doufali, co jsme chtěli dokázat? Že pochopí to naše radostné sobectví, radostnou nevědomost?” Chceme se o to pokusit spolu s vámi, našimi diváky. Budete se bavit, budete se spolu se Sarah cítit spalováni sluncem v její rezidenci na ostrově u bretaňského pobřeží, cestovat s ní jejím vlastním vlakem pětkrát křížem krážem Severní i Jižní Amerikou a sledovat statečnou cestu ženy ověnčené světovou slávou, ale i ženy sčítající nezdary a rány, které takový velký osud přináší.

Sarah ve spolupráci se svým Pitouem – asistentem, sekretářem, sluhou a kdoví co ještě v jedné osobě píše své memoáry. „Najala jsem si vás, abyste mi pomáhal,” opakuje Sarah nemotornému, ale oddanému asistentovi a mučí ho i zbožňuje! A úkoly, kterými ho energicky zasypává a které se jeví být často nad jeho síly, jsou zdrojem komediálnosti celého večera.

„Iva Janžurová skvěle ztvárnila smrtelnost jedné celebrity.“

Vstupné s místenkou, první polovina sálu: 440 Kč, druhá polovina sálu: 420 Kč. Rezervace od 25. 1. Prodej od 13. 2. v T klubu a v TIC.

Pátek 17. a sobota 18. března 2017 - Masarykovo náměstí

JOSEFSKÝ JARMARK

Tradiční Josefský jarmark pořádá v pátek 17. 3. a v sobotu 18. 3. na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm T klub - kulturní agentura, příspěvková organizace pod záštitou města Rožnova pod Radhoštěm. V pátek v 10 hodin jarmark oficiálně zahájí starosta města Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš spolu s dalšími členy vedení města a také zástupcem rožnovské farnosti. Po oba dny více než stovka prodejců nabídne tradiční jarmareční zboží jako kytice, květinové vazby, keramiku, svíčky, sýry, perníčky, masné výrobny, množství občerstvení a mnoho dalšího zboží, které neodmyslitelně k městskému jarmarku patří. Pro děti pak bude připraven stánek s tvůrčí dílničkou, která jim umožní si zdarma vyzkoušet některou rukodělnou tvořivou techniku a odnést si vlastní výrobek z jarmarku na památku. Ve dvoudenním doprovodném programu se na pódiu v centru náměstí představí cimbálové muziky, děti z místních základních škol a hudební skupiny z Rožnova a jeho okolí.

Více v sekci jarmark.

program

Pátek 17. 3.

 • 10.00 hodin
  • oficiální zahájení starostou města Radimem Holišem a zástupcem rožnovské farnosti
  • vystoupení dětí ze ZŠ Sedmikráska
 • 11.30 hodin
  • cimbálová muzika Poštár
 • 13:00 a 14:30
  • hudební okénko s Janou Vařejčkovou
 • 16.30 hodin
  • hudební skupina Dareband
 • 18.00 hodin
  • hudební skupina Astmatic

Sobota 18. 3.

 • 10.00 hodin
  • cimbálová muzika VSPT Beskyd s tanečníky
 • 12.30 hodin
  • Swingband Jindřicha Dořičáka

Po oba dny stánek s tvořivou dílničkou pro děti.

mapka prodejních míst

Středa 22. března 2017 - 8:30 a 10:00 - kino Panorama

POHÁDKY O MAŠINKÁCH

Divadelní představení pro děti z MŠ a žáky I. stupně ZŠ.

Pondělí 27. až čtvrtek 30. března 2017 - kino Panorama

JEDEN SVĚT 2017

19. ročník mezinárodního festivalu o lidských právech

Pořádá společnost Člověk v tísni, o. p. s. a T klub – kulturní agentura, příspěvková organizace.

Záštitu nad rožnovským festivalem převzal starosta města Radim Holiš.

www.jedensvet.cz 

Vstupné na projekce pro veřejnost 50 Kč, permanentka na celý festival 250 Kč.

Vstupné na dopolední školní projekce 35 Kč.

program

 • pondělí 27. 3.
  • dopoledne – projekce pro školy
  • 16:00 Ve válečné show (100´) + beseda (cca 30´)
  • 18:20 Oficiální zahájení, Dugma: Spoušť (58´) + beseda (cca 30´)
  • 20:00 Epidemie svobody (66´)
 • úterý 28. 3.
  • dopoledne – projekce pro školy
  • 16:00 Zlatý úsvit – Jak to vidím já (90´)
  • 17:45 Dobrý pošťák (82´)
  • 19:30 Duši neprodám (52´) + beseda (cca 30´)
 • středa 29. 3.
  • dopoledne – projekce pro školy
  • 16:00 Hon na nevěstu (86´)
  • 17:45 Děti online (52´)
  • 19:15 Blanche nebude sedět v koutě (85´) + beseda (cca 30´) 
 • čtvrtek 30. 3.
  • dopoledne – projekce pro školy
  • 16:00 Kyberdžihád (48´)
  • 17:10 Normální autistický film (90´) + beseda (cca 30´)
  • 20:15 Život začíná po stovce (58´) + beseda (cca 30´) 

Vstupné na jednotlivé projekce 50 Kč, permanentka na celý festival 250 Kč.

Vstupné na školní projekce 35 Kč.

detaily

Jeden svět je dnes největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě a jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci Prahy i České republiky, která každoročně přiláká více než 120 000 diváků a divaček. Festival promítá více než 110 dokumentárních filmů z celého světa, které vynikají kvalitním zpracováním a především zobrazují zásadní sociální, politická, mediální a environmentální témata týkající se stavu současného světa a lidských práv. Stejnou důležitost jako filmy mají pro Jeden svět debaty po projekcích, do kterých festival zapojuje filmaře, protagonisty, politiky, novináře, odbornou i laickou veřejnost. K Jednomu světu patří také projekce pro základní a střední školy, sekce pro filmové profesionály East Doc Platform, akce propojující nová média a filmové kampaně se společenským dopadem i řada celoročních aktivit pro angažovanou veřejnost.

Jeden svět bude i v letošním roce formou tradičních i tematicky zaměřených programových kategorií opět reflektovat aktuální politická a sociální témata. Jedním z témat festivalu budou projevy a důsledky současné migrační politiky, postoje široké veřejnosti a politiků k tomuto tématu a především komplexní pohled na celou problematiku ve vztahu k lokalitám sužovaným válkou, ze kterých lidé prchají. Do popředí veřejného zájmu chce festival vrátit i stále se zhoršující bezpečnostní situaci na Ukrajině společně s dalšími projevy nesvobody a propagandy.

synopse k filmům

Ve válečné show
The War Show
Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon
Dánsko / 2016 / 101 min.

V březnu 2011 vlna arabského jara zasáhne i Sýrii. Rozhlasová moderátorka Ubajda Zajtún se spolu se svými přáteli přidává k pouličním protestům proti režimu Bašára Asada. Dramatické události se skupinka rozhodne natáčet na kameru. Vzrušenou atmosféru a naději na změnu ale brzy pohřbí brutální odpověď režimu a tvrdé represe. Země se ponoří do krvavé občanské války. Ubajda s přáteli jsou svědky formujícího se ozbrojeného odporu, který se však neschopností mezinárodního společenství záhy stává obětí narůstajícího islámského fanatismu. Hluboce osobní film zachycuje nejen sestup Sýrie do pekla nekončící války, ale také dramatické osudy skupinky přátel, kteří věřili v lepší budoucnost a svobodu.

Dugma: Spoušť
Dugma: The Button
Pål Refsdal
Norsko / 2016 / 58 min.

Abú Qaswara přišel ze Saúdské Arábie. Abú Basír z Velké Británie. Na první pohled obyčejní mladí muži. Až na to, že se touží stát mučedníky ve jménu Alláhově. Figurují na seznamu sebevražedných atentátníků a v řadách bojovníků džihádistické Fronty an-Nusrá uprostřed syrské války čekají na svou chvíli. Vytoužená pouť do ráje má ovšem svá úskalí. Překážkou se může stát spletité řízení organizace nebo vlastní rodina. Snímek přináší vzácně bezprostřední vhled do každodenního života islamistických radikálů. Jak přemýšlejí, jak žijí, bojí se, pochybují, mají smysl pro humor? Jedinečný portrét fanatického islamismu.

Epidemie svobody
Epidemic of Freedom
Tereza Reichová, Hynek  Reich Štětka
Česká Republika / 2017 / 66 min.

Proč je v Česku očkování povinné, když ve většině zemí západní Evropy mají rodiče právo volby? Neočkují tu doktoři děti příliš brzy? A mají vůbec čeští rodiče o očkování dostatek informací? Dokumentaristka Tereza Reichová s manželem Hynkem Reichem Štětkou hledají odpovědi na tyto a mnohé další otázky. S narozením dcery Žofky přišly obavy o její zdraví. Mladí manželé se vyzbrojují kamerou a točí vše, co by mohlo ovlivnit jejich rozhodnutí, zda dceru očkovat, nebo ne. V diskusích s pediatry, s ministerstvem zdravotnictví, s kamarády, s babičkou malé Žofky i sami mezi sebou zjišťují, že vytvořit si na celý problém jasný a dobře podložený názor není zdaleka tak jednoduché.

Zlatý úsvit – jak to vidím já
Golden Dawn – A Personal Affair
Angélique Kourounis
Řecko / 2016 / 90 min.

Vzestup řeckého politického uskupení Zlatý úsvit, které se netají svým neonacistickým směřováním, přiměl režisérku Angélique Kourounis překročit meze nezaujatého pozorovatele. Přiznává, že její rodinné zázemí i vlastní levicové politické přesvědčení ji staví vůči Zlatému úsvitu do příkré opozice. Kriticky dokumentuje jeho metody, které sahají od populistického rozdávání jídla nezaměstnaným Řekům až k brutálnímu šikanování cizinců, a dokonce vraždě. Je svědkem časté vstřícnosti vůči Zlatému úsvitu ze strany policie či církve. I díky výpovědím „slušných“ sympatizantů Zlatého úsvitu vyvstává zřetelná paralela s nástupem nacistů v meziválečném Německu a s úspěchy podobných hnutí jinde ve světě.

Dobrý pošťák
Good Postman
Tonislav Hristov
Finsko, Bulharsko / 2016 / 80 min.

Malá vesnička na pomezí bulharsko-turecké hranice je branou pro uprchlíky převážně ze Sýrie. Své o tom ví zejména její nepočetní obyvatelé, které otázka běženců rozděluje. Jedni se uprchlíků bojí, zatímco druzí v nich vidí naději na znovuobnovení skomírající vesnice. Tento rozkol se také stává ústředním tématem nastávajících voleb na post starosty. Nadějným kandidátem je i tichý a obětavý pošťák Ivan, jehož přáním je zaplnit vylidněné domy syrskými rodinami. Volebním protivníkům se tento nápad nelíbí a raději vedou například kampaně za první internetový klub v obci. Film je tragikomickým obrazem svébytného pohledu na svět a jedné lidské dobroty.

Duši neprodám
I Won’t Sell My Soul
Eva Tomanová
Česká Republika / 2016 / 52 min.

„Hledáme náhradní matku, máme vlastní embrya, zajištěnou kliniku i právní služby.“ Podobných inzerátů v dnešní době přibývá. Ročně se tímto způsobem narodí asi stovka dětí párům, které samy nemohou mít děti. Přesné číslo ale nelze zjistit, protože náhradní mateřství se v ČR pohybuje v šedé zóně zákona. Režisérka Eva Tomanová natáčela se třemi hrdinkami. Monika právě odevzdala biologickým rodičům třetí odnošené dítě. Studentka Nikola narazila na problematický pár a svádí právní bitvu, aby si mohla syna nechat. Zkušená náhradní matka Renata porodí miminko, u něhož se objeví podezření na závažnou genetickou vadu. Film se dotýká nejbolestivějších témat souvisejících s náhradním mateřstvím.

Hon na nevěstu
Grab and Run
Roser Corella
Německo, Španělsko / 2017 / 86 min.

Každé dobré manželství začíná slzami, praví jedno staré kyrgyzské přísloví. Pokud by tomu tak bylo, v Kyrgyzstánu by to platilo asi o polovině sňatků. Právě tolik z nich podle odhadů začíná ilegálním únosem nevěsty. Skupina mužů napadne na ulici dívku a dovleče ji do nového „domova“, kde jsou už přípravy na svatbu v plném proudu. Málokterá unesená nevěsta se dokáže ponižujícímu zacházení vzepřít. Dívky se navíc bojí, že by se kvůli stigmatu už nevdaly. Budoucí manželé si únosem dokazují mužnost a navíc se vyhýbají placení finanční odměny rodičům vyvolené dívky, což je jeden z tradičních zvyků. Šokující film velmi zblízka ukazuje tradici, která dokládá, že v Kyrgyzstánu jsou ženy stále chápány jako mužská trofej.

Děti online
Children online
Kateřina Hager
Česká republika / 2017 / 52 min.

Zachymu je teprve dvanáct, jeho YouTube kanál má přes sto dvacet tisíc odběratelů a nespecifikovaný počet „haterů“. Maminka to akceptuje, a dokonce s ním občas vystupuje, zato Zachyho otec je zklamaný, že po něm syn nezdědil lásku k myslivosti. Tatínek třináctiletého Oskara zase nesnáší, když přijde večer z práce a nepozná, zda je syn doma, nebo ne. Oskar je totiž zavřený v pokoji a paří počítačové hry. Starosti má i maminka Nikoly. Ta se v patnácti letech stala jednou z obětí sexuálního agresora na sociální síti. Dokument Kateřiny Hager na portrétech tří mladých hrdinů a hrdinek ukazuje, jak těžké je dospívání i výchova dětí v době, kdy se většina zábavy i hrozeb přesunula do kyberprostoru.

Blanche nebude sedět v koutě
A Young Girl in her Nineties
Valeria Bruni Tedeschi, Yann Coridian
Francie / 2016 / 85 min.

Jako těla bez duše. Tak někdy mohou působit pacienti s Alzheimerovou nemocí. Blanche Moreau, krásná dvaadevadesátiletá dáma, není výjimkou. Vše se mění v momentě, kdy do geriatrického centra, v němž spolu s dalšími seniory tráví poslední fázi svého života, přichází choreograf a tanečník Thierry. Díky jeho taneční terapii těžce nemocné pacientky zcela ožívají. Důvěrnou intimitu a pozornost, kterou jim ve společném pohybu věnuje, si užívá obzvlášť Blanche. Poetický film otevírá delikátní téma citových potřeb seniorů, potvrzuje moc arteterapie a beze slov dokazuje, že ve starém těle dříme mladá duše.

Kyberdžihád
Cyberjihad
Hans Busstra
Nizozemí / 2016 / 48 min.

Islámský stát a další teroristické skupiny se ve svém boji neomezují pouze na využívání tradičních zbraní. Stále propojenější svět nabízí extremistům k šíření strachu a nenávisti nové možnosti. Sociální sítě a internetová média plní džihádisté svými propracovanými příspěvky ve stále větším množství a tisíce mladých lidí po celém světě jejich propagandě podléhají. Publicisticky laděný snímek odhaluje teroristické strategie ve virtuálním světě a zároveň si klade znepokojivou otázku, zda je vůbec možné tuto kybernetickou válku vyhrát.

Normální autistický film
Normal Autistic Film
Miroslav Janek
Česká republika / 2016 / 90 min.

Kdo je to aspík? A co mají společného autisti, Malý princ a mimozemšťani? Pětice dětí a dospívajících postav filmu žije s nálepkou, která je odděluje od ostatních. Ale kdo může tvrdit, co je normální a co není? Oceňovaný český dokumentarista Miroslav Janek natočil neobyčejný snímek o neobyčejných bytostech, nabourávající představu o autismu jako nemoci. Film je plný poetických obrazů, slavných klavírních skladeb, autistického rapu, filozofických úvah o vesmíru, smrti, přátelství a světa víl nebo smělých plánů budoucího člena demoliční čety. Takový normální autistický film.

Život začíná po stovce
Life Begins at 100
Åsa Blanck
Švédsko / 2015 / 58 min.

Švédka Dagny má svůj vlastní blog, kam denně přispívá. Píše o všedních věcech, dopisuje si se svými přáteli a sem tam projede seznamky. Večer nezřídka vyráží na párty, kde nepohrdne sklenkou šampaňského. Je hostem televizních pořadů, lidé ji poznávají na ulici. Fakt, že se blogerka Dagny narodila v roce 1912, se zdá nepodstatný. Jak sama říká, být aktivní a mít vůli učit se stále novým věcem není otázkou věku. A přestože k ní osud nebyl vždy vstřícný, neutápí se v minulosti, ale těší se na vše, co přijde. Skrze svůj příběh vzkazuje, že je třeba odhodit stud a strach – na to je život příliš krátký.

výstava

Ve vestibulu kina bude 21. 3. - 7. 4. ke zhlédnutí výstava V BŘIŠE AFRIKY:

Přijďte zjistit, co jsou příčiny hladu ve světě! Unikátní fotografie z Ugandy vám umožní nahlédnout do tohoto problému.

Hlad a podvýživa Ugandu nesužují proto, že by země neměla dostatek jídla. Do mnoha vesnic nevedou silnice - je těžké dostat se na trh. Jinde chybí voda na zavlažování polí. Často lidé jedí dost, ale příliš jednotvárně. Děti se pak přestanou vyvíjet. Hlad je velmi komplexní problém, který navíc souvisí i s námi.

Je přístupná denně vždy od 17:00 do 20:00 hodin.

video

tisková zpráva - Městský úřad informuje

Pátek 31. března 2017 - 20:00 - T klub

PAST (PL), IT'S EVERYONE ELSE (SLO)

20:00 IT'S EVERYONE ELSE

21:00 PAST

Varšavská čtverka PAST sebe popisuje především za partu přátel netající se láskou k punku mnoha tváří. Jedná se o více generační záležitost, basák Darek hrál svůj první koncert už v 80tých letech. A celkově členové mají své bohaté zkušenosti z kapel The  Fight, LD50, Dumbs, ... PAST navazují na celkem módní záležitost poslední doby a tím je oprášení post punkové vlny z pozdních 80tých let.  Nutno ovšem dodat, že se jim to daří znamenitě. Nenásilně, přirozeně a slabikářová předvídatelnost je ta tam. Samozřejmě i tak si PAST hrají s temnými emocemi, s naší náladou. To vše umocněno rodnou polštinou. V úvodní skladbě Otázky se v textu zmiňuje: "Mám dost těch samých otázek na můj život: / proč nejím maso / nevěřím knězi, nechodím do kostela / Proč hrávám koncerty na  squattu zadarmo / Moje pravidla jsou jiná...". Debutní sedmipalcové EP, jehož první náklad na Samuel records byl ihned vyprodán a vzápětí vydán v reedici v Německu, jim vyšlapalo cestu k debutnímu LP "Czarno / Biala", které vyšlo na počátku roku 2017 opět na P. Thrash records.
It’s everyone else se snaží rozbíjet rozbít tvé představy o elektronické hudbě. Používají  dva vokály, dvoje klávesy a bicí samply, které spolu dokáží vykouzlit apokalyptickou symfonii,  kombinující hluk, hardcore, industrial a pop, která zasáhne vaše ušní bubínky jako osvěžující vlna hněvu a (politické) nespokojenosti, při zachování hravého podtextu.
Po vydání své debutové album Is it me? v roce 2012 slovinské duo procestovalo celou Evropu a  Balkán. Hráli skoro všude mezi Norskem a Makedonii a sdíleli pódium s osobnostmi jako Atari Teenage Riot, Mykki Blancem či Kingem Buzzem z Melvins. Zároveň hráli na některých větších mezinárodních festivalech (Pohoda, Rock For People, SuperUho, MENT). Jejich druhé album New Religion vyšlo na rakouském labelu Noise Appeal Records v dubnu 2014. Krátce po vydání se skladba Grinder's Lament objevila v rubrice Guardianu "5 nových skladeb z celého světa, které byste si měli poslechnout" . Jejich poslední LP Heaven is an empty room vyšlo 25. listopadu 2016. V lednu 2017 vystoupili na prestižním festivalu Eurosonic v Groeningenu. Na turné, kde budou toto album prezentovat, si můžete na vlastní oči ověřit, že pověsti o jejich energií nabitých koncertech nelhaly.

Weby: PAST | It's everyone else

Vstupné pouze na místě 120 Kč.

detaily | video

únor 2017duben 2017