Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

archiv

Violoncello dvou generací / Trio pražské konzervatoře

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
11. 11.
Čtvrtek

18:00

ZUŠ

Koncert studentů Pražské konzervatoře a jejich pedagoga Petra Nouzovského.

další obrázek
ilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázek

Čtvrtek 11. listopadu 2021 - 18:00 - ZUŠ

Violoncello dvou generací / Trio pražské konzervatoře

Petr Nouzovský – violoncello, Adam Klánský – violoncello, David Pěruška  - violoncello

Na počátku umělecké dráhy každého hudebníka je důležitá příležitost. Příležitost a připravenost podpořená pílí a talentem dává možnost pro naplnění snu o dráze hudebníka. V programu Violoncello dvou generací představím studenty z mé třídy na Pražské konzervatoři.

Adam Klánský se narodil 2001 v Praze. Na violoncello začal hrát v pěti letech pod vedením Kateřiny Hroníkové v ZUŠ Jana Hanuše. Od roku 2016 studoval u prof. Michala Kaňky a v současné době je posluchačem Pražské konzervatoře, kde studuje ve třídě prof. Petra Nouzovského.
Již v šesti letech získal 2. cenu v soutěži Prague Junior Note a od té doby se stal laureátem mnoha národních i mezinárodních soutěží. Je několikanásobným vítězem celostátního kola soutěže MŠMT, absolutním vítězem soutěže Jana Vychytila, soutěže Bohuslava Martinů v Poličce a soutěže konzervatoří. Mezi nejcennější mezinárodní úspěchy patří laureátství v Heranově soutěži v Ústí nad Orlicí, 1. cena v soutěži Concours Flame v Paříži, 2. ceny z rakouského Liezenu, 3. cena ze soutěže Davida Poppera v maďarské Várpalotě a 2. cena v soutěži Antonia Janigra v chorvatské Poreči. Je také několikanásobným vítězem soutěže Talents for Europe v Dolnom Kubíně a to jak v sólové, tak komorní hře. V říjnu 2019 získal 1. cenu na prestižní soutěži J. J. F. Dotzauera v Drážďanech. Jako sólista již vystoupil s předními českými orchestry – s PKF Prague Filharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského, či s Filharmonií Hradec Králové s dirigentem Petrem Vronským. Aktivně se účastní mistrovských kurzů u významných světových violoncellistů, například u Stevena Isserlise, Reinharda Latzka, či Ofera Canettiho.
Pravidelně hraje se svou sestrou houslistkou Klárou Klánskou a se svým otcem vynikajícím klavíristou profesorem Ivanem Klánským.

David Pěruška narodil se v roce 2002. Na violoncello začal hrát v pěti letech v Hudební škole hlavního města Prahy na Žižkově ve třídě Kateřiny Hroníkové. Od útlého dětství se úspěšně zúčastňuje tuzemských a také zahraničních violoncellových soutěží: v roce 2011 první cena na Violoncellové soutěži Jana Vychytila v Praze, v celostátním kole Národní soutěže ZUŠ v Liberci také 1. cena. V roce 2012 na mezinárodní soutěži Talents for Europe v Dolním Kubíně získal 2. cenu, na International Cello Competition v Liezenu 2. cenu, na Violoncellové soutěži Jana Vychytila opět 1. Cena. V roce 2013 se stal se finalistou International Dotzauer Cello Competition v Drážďanech a na Violoncellové soutěži Jana Vychytila 1. cenu. V roce 2014 získal první cenu v Národní soutěži ZUŠ v Liberci, stejně tak na soutěži Mládí Bohuslava Martinů v Poličce. Na podzim 2014 skončil na soutěži Jana Vychytila s druhou cenou. V roce 2015 David získal na Heranově violoncellové soutěži v Ústí nad Orlicí 3. cenu. V roce 2017 získal 1. cenu v Národní soutěži ZUŠ v Liberci. Od roku 2018 je studentem 5. ročníku Pražské konzervatoře ve třídě profesora Petra Nouzovského.

Petr Nouzovský Petra Nouzovského, který se řadí mezi nejlepší evropské violoncellisty své generace, můžeme slyšet na mnoha prestižních pódiích (Concertgebouw v Amsterdamu, Festivalový sál Bad Kissingen, Čajkovského sál v Moskvě, Herkules sál v Mnichově). Jeho hra je hodnocena superlativně pro svou svrchovanou technickou noblesu kloubící se s originální hudebně tektonickou výstavbou jím interpretovaných skladeb.
V průběhu této sezóny se Nouzovský představí na mnoha orchestrálních a recitálových koncertech v Evropě, Severní Americe a Asii. V této sezóně vystoupí společně s Nagojskou filharmonií, Slovenskou filharmonií, PKF-Prague Philharmonia, Janáčkovou filharmonií, Českým filharmonickým sborem Brno anebo se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Je pravidelným hostem Pražského jara, MHF Leoše Janáčka a Dvořákovy Prahy. V minulých sezónách se představil v Německu, Číně, Japonsku, New Yorku, Estonsku anebo v Polsku.
Petr Nouzovský spolupracuje s dirigenty Jakubem Hrůšou, Tomášem Braunerem, Charlesem Olivieri-Munroe, Gáborem Takácsem-Nagym, Petrem Altrichterem, Casparem Richterem, Janem Schultszem, Andrew Parrottem, Case Scaglionim, nebo Jamesem Judem.  Prezentuje koncertantní hudbu klasické violoncellové literatury (Martinů, Dvořák, Brahms, Beethoven, Čajkovský, Haydn, Schumann, Šostakovič, Bloch), ale i koncerty pro svou obtížnost méně hrané (Prokofjevova Symfonie-Koncert, Offenbachův „Millitaire“ Koncert).
Nahrává pro Dabringhaus und Grimm, CUBE, Albany, Supraphon, ArcoDiva. CD Vivat Tango nahrané s akordeonistou Ladislavem Horákem pro Supraphon získalo ocenění Nejlepší violoncellové CD roku 2014 The Violoncello Foundation New York. Nedávno vydané dvojalbum s kompletním dílem Bohuslava Martinů pro violoncello a orchestr (Plzeňská filharmonie, Tomáš Brauner) vydané prestižním německým vydavatelstvím Dabringhaus und Grimm získalo cenu „Nahrávka roku 2017“ Prague Classic Awards, „Cenu německých kritiků 2017“ a superlativní recenze v Pizzicato Luxembourg a Frankfurter Allgemeine.
V roce 2019 vydaná nahrávka Sonát pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů natočená s legendárním švýcarským klavíristou Gérardem Wyssem pro label ArcoDiva získala svrchovaně pozitivní recenze u nás i v zahraničí (Francie/Opera Critiques, USA/Grego Applegate Edwards’s Classical-Modern Music Review  a Anglii/Music Web International).
Petr Nouzovský studoval na Pražské konzervatoři, Hudební fakultě AMU v Praze, Vysoké hudební škole v Drážďanech a na Královské konzervatoři v Madridu. Kromě opětovného pozvání na Piatigorského seminář v Los Angeles absolvoval mistrovské kurzy u Mstislava Rostropoviče, Borise Pergamenschikova a Lynna Harrella.
V letech 2014/2016 byl rezidenčním sólistou Plzeňské filharmonie.
Petr Nouzovský je hrdým kantorem Pražské konzervatoře, kde předává své zkušenosti dvěma studentům. Je členem fakulty New York University v Praze. Dále pravidelně vyučuje na mistrovských kurzech v Třeboni a Modre (Slovensko). Spoluzaložil „Mezinárodní violoncellovou soutěž o cenu Gustava Mahlera“ v Jihlavě.
Zahrál 1800 koncertů ve 40ti zemích světa. Hraje na violoncello Georg Rauer 1921.
V programu uslyšíte přehlídku sólových kreací každého z umělců okořeněnou díly duovými a samozřejmě i skladbami pro violoncellové trio.

V rámci spolupráce se Základní uměleckou školou v Rožnově p. R. se na úvod představí žáci rožnovské ZUŠ.
Koncert uvádí Kruh přátel hudby v cyklu Večery s klasikou.
Vstupné v předprodeji: 140 Kč, v den akce a na místě: 190 Kč. Rezervace a prodej v sídle TKA a v TIC nebo online od 12. 10. od 8:30 hodin. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online.
Držitelé Rožnovské seniorské karty: 110 Kč.
Zvýhodněné vstupné bude možné zakoupit v předprodeji v sídle T klubu a v TIC nebo na místě vždy po předložení Rožnovské seniorské karty.

Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme nákup vstupenky v předprodeji.
Studenti rožnovské ZUŠ mají po předložení studijního průkazu vstup zdarma.

Hlavní partneři akce: ON Semiconductor a Nadace Český hudební fond.

Akce proběhne dle platných hygienických opatření.