Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

archiv

Kvarteto Martinů

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
25. 1.
Úterý

18:00

ZUŠ

Novoroční koncert, na kterém vystoupí Kvarteto Martinů, jež patří nejen do elity české, ale i světové.

další obrázek
ilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázek

Úterý 25. ledna 2022 - 18:00 - ZUŠ

NOVOROČNÍ KONCERT SE SLAVNOSTNÍM PŘÍPITKEM STAROSTY MĚSTA

Kvarteto Martinů

Lubomír Havlák – housle, Adéla Štajnochrová – housle, Zbyněk Paďourek – viola, Jitka Vlašánková – violoncello

Kvarteto Martinů se řadí mezi významné představitele české kvartetní školy. Na svém počátku bylo pedagogicky formováno členy Vlachova a Smetanova kvarteta Viktorem Moučkou a Antonínem Kohoutem. Mezi jejich dalšími učiteli se pak prosadily osobnosti světové kvartetní tradice – členové kvartetů Quarneri, Tel Aviv, Juliard nebo Amadeus.

Záhy získalo kvarteto (tehdy ještě jako Havlákovo) řadu laureátských titulů na prestižních mezinárodních soutěžích. K nejvýznamnějším patří ocenění ze soutěže Yehudi Menuhina v Portsmouth, ARD v Mnichově, Evianu, a Pražského jara. Na tyto úspěchy navázalo Kvarteto Martinů oceněními za CD nahrávky českých skladatelů. Souborná nahrávka sedmi smyčcových kvartetů Bohuslava Martinů získala cenu veletrhu MIDEM v Cannes, nahrávka Smyčcových kvartetů Leoše Janáčka a Terezín Ghetto Requiem Sylvie Bodorové cenu britského hudebního portálu MusicWeb International.

V současnosti bylo hudebními kritiky (Gramophone, BBC Music Magazine, Classica, Harmonie) vysoce oceněno dvojalbum s kvintety Sergeje Tanějeva (Supraphon 2015) a nahrávka komorní hudby Petra Ebena (Supraphon 2017). Hudební měsíčník Harmonie napsal: „Kvarteto Martinů patří nejen do elity české, ale i světové a hraje s neuvěřitelným entusiasmem a virtuozitou…“, francouzský časopis CLASSICA kvarteto hodnotil takto: „Kvarteto Martinů má velkorysé gesto… Dva smyčcové kvintety odhalují bohatství inspirace a svěžest, kterou interpreti zprostředkovávají ve svém moderním podání s bezkonkurenční elegancí."

Během své bohaté hudební kariéry účinkovalo Kvarteto Martinů na prestižních koncertních podiích Evropy, Severní Ameriky a Japonska a spolupracovalo s rozhlasovými stanicemi BBC, Radio France, ARD, ORF nebo s Českým rozhlasem.
V posledních letech se kvarteto též podílí na nahrávkách kompozic soudobých skladatelů z USA Elliotta McKinleyho a Stephena Danknera, stejně jako v nedávné minulosti dokončilo nahrávku 12 smyčcových kvartetů česko-amerického skladatele Tomáše Svobody, žijícího a tvořícího v Portlandu (Oregon). Kvarteto aktivně podporuje i realizaci děl českých současných skladatelů, z nichž některá jejich díla byla Kvartetu Martinů věnována.

Lubomír Havlák - housle

absolvent konzervatoře u V. Rejška a AMU v Praze u A. Moravce, se již v průběhu studií intenzivně věnoval komorní hudbě, jež se pak stala jeho celoživotní náplní. K jeho uměleckému růstu přispěla též účast na mistrovských kursech N. Milsteina v Curychu. Je vítězem Národní soutěže konzervatoří a držitelem Ceny za interpretaci soudobé skladby v soutěži Carla Flesche v Londýně. Studia zakončil provedením houslových koncertů A. Dvořáka a J. Brahmse v pražském Rudolfinu.
V roce 1976 zakládá Havlákovo kvarteto, později Kvarteto Martinů. Kromě koncertních a nahrávacích aktivit kvarteta se věnuje vedení komorních orchestrů - např. Komorního orchestru Národního divadla, se kterým vystupuje též sólově, a pedagogické činnosti. Každoročně organizuje mezinárodní kurzy Kvarteta Martinů PLAYWIP. Hraje na nástroj Karla Boromejského Dvořáka z roku 1891.

Adéla Štajnochrová - housle
absolvovala Konzervatoř a AMU v Praze. Je zároveň absolventkou londýnské Guildhall School of Music and Drama. Byla vybrána do studentského programu London Symphony Orchestra. V doktorandském studiu na HAMU v Praze se zaměřila na dobové aspekty interpretace houslového koncertu L. van Beethovena a svá studia završila jeho provedením s orchestrem Musica Florea. Účastnila se mistrovských kurzů, kde pracovala s L. Kaplanem, S. Ashkenasim, I. Levinem, M. Bourguem, J. Hollowayem ad. Aktivně se věnuje hře jak na moderní, tak na barokní housle. Je členkou klavírního tria ArteMiss a Škampova kvarteta. Působí v souborech zabývajících se poučenou interpretací Staré hudby (Musica Florea, Collegium 1704 ad.) a vystupuje sólově. Na koncertních podiích byla partnerem takových osobností hudebního světa jako jsou Christian Poltéra, Kathryn Scott, Magdalena Kožená, Simon Standage nebo Ester Hoppe.
V poslední době se Adélinou vášní stala výuka hry na housle dětí od tří let. Přípravě na tuto pedagogickou činnost, která probíhá pod náročným odborným dozorem, věnuje velkou energii.

Zbyněk Paďourek - viola
studoval housle na Konzervatoři v Plzni u J. Holotové a na AMU v Praze u I. Štrause. Akademii však dokončil již jako violista u J. Motlíka. Během studií spolupracoval se Sukovým kom. orch., Českým kom. orch., souborem FOK Musica Bohemica a byl členem orchestru Národního divadla. Krátkou dobu byl violistou Českého Noneta, komorního tělesa při České filharmonii. Brzy na to se stává na 16 let členem Kocianova kvarteta. Vedle bohaté koncertní činnosti natočil s Kocianovým kvartetem přes dvě desítky CD. Většinu z nich pro francouzskou společnost Praga Digitals. Mnohá byla vysoce hodnocena kritikou a získala cenu francouzských hudebních časopisů - „Diapason d’Or“. Vrcholem pak byl zisk ceny Charlese Crosse v Paříži za kompletní nahrávku kvartetů Paula Hindemitha. Postupné ukončování aktivní činnosti Kocianova kvarteta mu dovolilo působit zároveň v Kvartetu Martinů, kde nakonec setrval. Mimo to je členem Pro Arte Tria a Adamus Ensemble. Vyučuje hru na violu a komorní hru na Konzervatoři v Plzni.Hraje na violy Otto Erdesze 1975 a  Aegidia Klotze 1799.

Jitka Vlašánková - violoncello
studia na pražské konzervatoři a na AMU u R. Lojdy, A. Večtomova a M. Sádlo zakončila Rokokovými variacemi P. I. Čajkovského v pražském Rudolfinu a Koncertem D dur J.Haydna. Stipendium Britské Rady jí umožnilo půl roku studovat u legendárního Williama Pleethe v Londýně. Na mistrovských kurzech u A. Navarry, E. Rauttia, nebo na semináři Georga Piatigorského v Los Angeles u B. Greenhouse získala další zkušenosti. Mezi úspěchy na soutěžích patří 3. cena a titul laureáta v soutěži Pražské jaro, Cena za nejlepší provedení skladby D. Poppera na Soutěži Pablo Casalse v Budapešti, Cena za nejlepší Dvořákovo Rondo g moll v soutěži Ministerstva kultury, 1. cena v celostátní soutěži "Beethovenův Hradec". Vystoupila na recitálech doma i v zahraničí. Pro Český rozhlas natočila mj. violoncellové sonáty Rachmaninova, Chopina, Francka, Šostakoviče, Schuberta. Její CD „J. S. Bach: Suity pro sólo cello“ získalo uznání od hudebního časopisu HARMONIE a bylo označeno jako "Tip harmonie". Členkou Kvarteta Martinů se stala roku 1987. Je též členkou Pro Arte Trio a v minulosti vystoupila na podiích např. s J.Sukem, J.Hálou, Arto Norasem, Michelem Lethiecem, Colinem Carrem, Panochovým, Pražákovým či Stamicovým kvartetem, Manhattan Quartet ad. Byla členkou porot mezinárodních soutěží v Pretorii (JAR), v Rakousku nebo na Soutěži Nadace B. Martinů. Hraje na francouzský nástroj François Gand 1830. Od r. 2000 vyučuje violoncello a komorní hru na Gymnáziu a hudební škole hlavního města Prahy.

V rámci spolupráce se Základní uměleckou školou v Rožnově p. R. se na úvod představí žáci rožnovské ZUŠ.
Koncert uvádí Kruh přátel hudby v cyklu Večery s klasikou.
Vstupné v předprodeji: 140 Kč, v den akce a na místě: 190 Kč. Rezervace a prodej v sídle TKA a v TIC nebo online od 4. 1. 2022 od 8:30 hodin. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online. 
Držitelé Rožnovské seniorské karty: 110 Kč.
Zvýhodněné vstupné bude možné zakoupit v předprodeji v T klubu, TIC nebo na místě vždy po předložení Rožnovské seniorské karty. Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme nákup vstupenky v předprodeji.

Na tento koncert nemají studenti rožnovské ZUŠ vstup zdarma.
Hlavní partneři akce: Nadace Český hudební fond a ON Semiconductor.

Akce proběhne dle platných hygienických opatření.