Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

archiv

Bennewitzovo kvarteto

levá šipkapředchozídalšípravá šipka
10. 1.
Úterý

18:00

ZUŠ

Koncert špičkového komorního souboru.

další obrázek
ilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázekilustrační obrázek

Úterý 10. ledna 2023 - 18:00 - ZUŠ

Bennewitzovo kvarteto

Jakub Fišer - 1. housle, Štěpán Ježek - 2. housle, Jiří Pinkas – viola, Štěpán Doležal - violoncello

NOVOROČNÍ KONCERT SE SLAVNOSTNÍM PŘÍPITKEM STAROSTY MĚSTA

Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích – v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky. Již v roce 2006 německý Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal: “...obdivuhodná byla vedle zřetelné strukturace hudby zvukově krásná tónomalba a intonační čistota provedení. Jen velmi zřídka člověk zažije takto umně a efektně znějící harmonie...Veliké umění.“

Také na domácí scéně získal soubor mnohá ocenění. V roce 2004 bylo Bennewitzovo kvarteto vyhlášeno laureátem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a v roce 2019 soubor převzal cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku.
Kvarteto pravidelně koncertuje na významných českých i zahraničních podiích (Wigmore Hall Londýn, Musikverein Vídeň, Konzerthaus Berlín, Théâtre des Champs-Elysées Paříž, The Frick Collection New York, Seoul Art Center, Rudolfinum a dalších) a vystupuje také na festivalech Salzburger Festspiele, Luzerne Festival, Rheingau Musik Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, Dvořákova Praha a Pražské jaro. Soubor navázal uměleckou spolupráci s vynikajícími umělci jako Alexander Melnikov, Vadim Gluzman, JeanYves Thibaudet, Krzysztof Chorzelski, Danjulo Ishizaka, Pietro de Maria a dalšími.
Zvláštní potěšení přináší Bennewitzovu kvartetu působení na domácí hudební scéně. Velmi si cení spolupráce s Českou filharmonií a jejím bývalým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem při provedení Koncertu pro smyčcové kvarteto a orchestr Bohuslava Martinů. Pro Českou televizi natočilo kvarteto v ojedinělém prostoru Vily Tugendhat oba smyčcové kvartety Leoše Janáčka a Český rozhlas pravidelně zaznamenává významné koncerty souboru.
Dlouhodobá spolupráce s vydavatelstvím Coviello Classics dala vzniknout nahrávce zachycující oba kvartety Leoše Janáčka a čtvrtý kvartet Bély Bartóka. Kritika ji přijala velmi kladně. „Široká paleta barev, které ve skladbách soubor rozehrál, se tu ukazuje do těch nejjemnějších odstínů“. Magazín Fono Forum ocenil „ohnivý temperament“. V pořadí druhá nahrávka obsahuje oba kvartety Bedřicha Smetany. Server Klassik.com ji označil za „prostě fenomenální“. Dalším hudebním počinem pak bylo nahrání kompletní řady Dvořákových Cypřišů u společností Hänssler Classic. V roce 2016 soubor vydal CD s kvartety op.51 a op.106 Antonína Dvořáka u vydavatelství SWR Music.
Vedle bohatého hudebního projevu se kvarteto prezentuje ojedinělým výběrem repertoáru. V roce 2012 a 2015 provedlo v jediném večeru kompletní šestici Bartókových kvartetů na festivalu Maggio Musicale Fiorentino a ve švédské Uppsale. V lednu roku 2014 v berlínském Konzerthausu uvedlo ve světové premiéře skladbu Slavomíra Hořínky Songs of Immigrants. U společnosti Supraphon vydalo v roce 2019 nahrávku se skladbami židovských perzekvovaných autorů (V. Ullmann, H. Krása, E. Schulhoff a P. Haas).
V sezóně 2019/20 bude Bennewitzovo kvarteto opět hostovat v Hamburské Elbphilharmonie, vrátí se také do Izumi Hall v Ósace, kde v roce 2005 převzalo zlatou medaili. V Orléans se zapojí do kompletního provedení všech kvartetů L. van Beethovena a společně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod vedením Michaela Sanderlinga provede skladbu Absolute Jest Johna Adamse.
Soubor nese již od roku 1998 jméno houslisty a ředitele Pražské konzervatoře Antonína Bennewitze (1833-1926), který se zasloužil o vytvoření české houslové školy. Mezi jeho žáky patřil Otakar Ševčík, František Ondříček, ale také Karel Hoffmann, Josef Suk a Oskar Nedbal, jimž dal podnět k založení slavného Českého kvarteta.

Program:

E. Schulhoff - Smyčcový kvartet č. 1                

1. věta - Presto con fuoco

2. věta - Allegretto con moto e con malinconia grotesca

3. věta - Allegro giocoso alla Slovacca

4. věta - Andante molto sostenuto

B. Martinů - Smyčcový kvartet č. 1, H117 "Francouzský"        

1. věta - Moderato. Allegro ma non troppo

2. věta - Andante moderato

3. věta - Allegro non troppo

přestávka

A. Dvořák - Smyčcový kvartet č.11 C dur op. 61         

1. věta - Allegro

2. věta - Poco adagio e molto cantabile

3. věta - Scherzo: Allegro vivo

4. věta - Finale: Vivace

V rámci spolupráce se Základní uměleckou školou v Rožnově p. R. se na úvod představí žáci rožnovské ZUŠ.
Koncert uvádí Kruh přátel hudby v cyklu Večery s klasikou.

Vstupné v předprodeji: 140 Kč, v den akce a na místě: 190 Kč. Rezervace a prodej v sídle TKA a v TIC nebo online od 6. 12. od 8:30 hodin. Od stejného data je možná také 3denní rezervace, a to pouze online.
Držitelé Rožnovské seniorské karty: 110 Kč.
Zvýhodněné vstupné bude možné zakoupit v předprodeji v sídle Téčka a v TIC nebo na místě vždy po předložení Rožnovské seniorské karty.

Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme nákup vstupenky v předprodeji.

Hlavní partneři akce: Nadace Český hudební fond.
Akce proběhne dle platných hygienických opatření.
Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme nákup vstupenky v předprodeji.
Na tento koncert nemají studenti rožnovské ZUŠ vstup zdarma.