Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

V Rožnově si připomněli sochaře a malíře Maria Kotrbu

V Rožnově pod Radhoštěm si připomněli sochaře a malíře Maria Kotrbu – pojmenovali po něm ulici

Uměleckým happeningem a přejmenováním ulice jménem předního českého umělce vyvrcholily aktivity připomínající Kotrbovy nedožité šedesáté narozeniny. Ulice mezi Brillovkou a restaurací Brasserie Avion, nově ulice Maria Kotrby, se ukázala jako ideální místo pro venkovní kulturní aktivity. Street art, taneční vystoupení, hudební vystoupení a projekce na fasádu budovy zpestřily v pátek 4. října slavnostní akt.

„Je zřejmé, že Rožnov má své hrdiny. Je mi líto, že jsem Maria Kotrbu nepoznal osobně, ale podle vašeho vyprávění to byl velmi zajímavý člověk,“ vítal návštěvníky happeningu starosta města ing. Radim Holiš.

„Poprvé jsem se s tvorbou Maria Kotrby setkala ve věku 11 let, když nás paní učitelka ZUŠ zavedla do jeho ateliéru. Dodnes si pamatuji vůni barev a keramiky. Dnes pro mne sochy Maria Kotrby ohraničují jak samotné město Rožnov, tak i širší humna, protože když se vracíte cestou z Brna přes Olomouc, potkáte nejprve sochu svatého Kryštofa a pak plastiku Dobrého pastýře,“ dodala místostarostka Kristýna Kosová.

Na profesora Maria Kotrbu zavzpomínali také jeho blízcí přátelé. Jiří Plieštik, akademický sochař, designér, fotograf a básník: „Měl jsem to štěstí, že jsme byli s Mariem Kotrbou velmi blízcí kamarádi. Mario Kotrba není jen nějaký regionální umělec, ale je to opravdu klenot vašeho města. Mario Kotrba vždy byl velkou osobností a je i sochařem nejvyšší sochařské úrovně.“

Akademický malíř Oldřich Tichý: „Znali jsme se s Mariem od 15 let. Začínali jsme spolu na střední škole, pak na Akademii. Co asi by Mario řekl, že se jednou bude po něm jmenovat nějaká ulice? Vím to, a mohl bych doslova citovat jeho slova – poslal by mne do háje. Takhle jsme ho znali. Tento akt s pojmenováním ulice jeho jménem je výraz úcty a projev pocty osobnosti a člověku, který ve svém oboru dosáhl maxima. Mario Kotrba se naprosto nesmazatelně zařadil na českou výtvarnou scénu a tam zůstane navždy.“

Přejmenování ulice bylo také derniérou umělcovy výstavy, která probíhala od konce srpna ve velkém sále Brillovky. Kurátorka Iva Mladičová výběr vystavených děl citlivě přizpůsobila specifickému charakteru místa. Sochy ze sádry a velkoformátové obrazy souzněly s přítomnou syrovostí cihlovo betonové architektury. „Výstava se setkala s velkým zájmem širší veřejnosti a žáků rožnovských škol. To, že si výstavu přijde prohlédnout více než tisíc návštěvníků, jsme opravdu nečekali,“ dodává Jakub Sobotka, ředitel pořádající TKA kulturní agentury.