Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Aneta a Josef Kratochvílovi – Máme vysněné povolání

Podzimní podcast Téčka je povídáním dvou mladých nadějných umělců, kteří si pomalu vyšlapávají svou cestu ke slávě. Jaké to je studovat klasickou hudbu, je možné se s ní uživit a jaké je hrát a zpívat pro zahraniční publikum?

Aneta Kratochvílová je mladá sopranistka z nedalekého Hutiska-Solance.
Již od dětství se věnovala zpěvu, účastnila se národních folklórních soutěží, s místními cimbálovými muzikami natočila několik sólových nahrávek lidových písní. Vystudovala Janíčkovu akademii v Brně. Mezi její úspěchy patří I.místo v písňové soutěži Bohuslava Martinů v Praze nebo cena poroty za jedinečné provedení skladby A.Tučapského. V sezóně 2018/2019 debutovala Aneta v Lipské opeře. Vystupovala na Hong Kong Arts Festivalu s produkcí Tannhauser z Lipska. Je aktivní také na sólových koncertech po celé Evropě a vystupuje na mnoha zahraničních hudebních festivalech například v Německu, Rakousku, Itálii, Rusku, Polsku, na Slovensku a Ukrajině. Její repertoár zahrnuje klasické písně, árie a duchovní kompozice.

Josef Kratochvíl je nadějný varhaník a pianista z Valašského Meziříčí. Studoval v mistrovské třídě na Vysoké škole hudby a divadla „Felix Mendelssohn Bartholdy“ v Lipsku ve varhanní třídě profesora Martina Schmedinga a v klavírní třídě profesora Jacquese Ammona. Zde také absolvoval magisterský titul. V roce 2017 vyhrál prestižní mezinárodní varhanní soutěž v Petrohradě. V říjnu 2018 získal 3. místo na 20. mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě. Začátkem roku 2020 se zúčastnil mezinárodní umělecké stáže v USA, kde studoval u předních amerických varhaníků. Mezi nejdůležitější vystoupení patří nejen sólové koncerty v Evropě, USA, Japonsku nebo Rusku, ale také koncerty s Janáčkovou filharmonií nebo se Státní filharmonií Košice. Josef pravidelně vystupuje i jako pianista, zejména jako doprovod operních zpěváků.