Podcasty

Marek Jelínek o životě na kolech

O tom jaké to je projet tři kontinenty na koloběžce a jaký je to pocit ocitnout se ze dne na den na Valašsku. Podcast uvádí Pavel Jakubík.

více

Marek Jelínek, kluk z Kolína, jednoho dne zanechal dobře placené práce na manažerské pozici v logistice a rozhodl se opustit stereotyp, ale zároveň také jistoty, a začít cestovat po světě. V roce 2016 se postavil na stupátko koloběžky a už z něj prakticky neslezl. V povídání s Pavlem Jakubíkem se dozvíte co všechno mu tato změna dala a zda mu také něco vzala, ale také o tom, proč je samozřejmé podporovat charitativní projekty nebo o tom jak vidí lidi na Valašsku.

S Tomášem Doruškou o filmu, kultuře a ekologii

S rožnovským režisérem, střihačem a pedagogem FAMU o jeho filmových začátcích a následných úspěších. Řeč bude nejen o filmu Radhošť a dokumentech, ale i o tom, proč se Tomáš věnoval či věnuje ve své tvorbě Romům, životnímu prostředí a protestům v Turecku. Příjemný poslech přeje autor podcastu Petr Kopecký.

více

Tomáš Doruška je střihač, režisér a producent dokumentárních filmů. Vyrůstal v Rožnově pod Radhoštěm, kam se stále skrze svou tvorbu vrací.
Dráhu profesionála předcházelo amatérské období a natáčení absurdních skečů ve skupině Ovar-B. Studium na FAMU mu pomohlo kultivovat schopnost přiblížit se k objektu a pozorovací metodou zachycovat překvapivé detaily.
Koprodukoval a režíroval svůj absolventský povídkový film Radhošť (2001), podařilo se jej uvést do distribuce a získal za něj cenu Mezinárodní asociace filmových klubů. V roli dramaturga ho najdeme mimo jiné u vtipného a oceňovaného animovaného filmu Zlínská polévka (2007), který jako jediný film z toho roku reprezentoval Česko na prestižním festivalu v Annecy.
Po krátkém působení na filmové škole ve Zlíně učí od roku 2006 na plný úvazek na několika katedrách FAMU, nově vede obor mezinárodní filmové Montage.
Jako režisér a střihač natočil asi 20 krátkých dokumentů a nezávislých filmů. Vyzkoušel si různé žánry od cestopisné road movie přes polohraný vzdělávací pořad pro děti až po autorský dokumentární film.

Rožnovská alternativní hudební scéna – díl první

Ctib hovoří o lokálních punkových kapelách a pouští jejich skladby, ať už současné, tak historické.

více

Rožnov je kromě asociací na Valašské muzeum v přírodě či legendární podnik Tesla rovněž synonymem pro aktivní hudební alternativní scénu. Daniel Stibor, řečený taky Ctib, je hybatelem muzikantského podhoubí již dlouhou dobu a přináší svůj vhled do centra dění, ale zároveň se dokáže odprostit od ryze subjektivních pocitů a podává informovanou sondu o stavu zdejší nezávislé hudby. V tomto díle si vzal do parády aktuální desky roku 2020 od Kultra! a Lucifer efekt, řeč se přirozeně stočila i na spřízněné projekty a starší nahrávky.

Povídání s Josefem Bosákem o jeho cestě do fotografického ráje

„Když vezmeš fotku, může být klidně rozmazaná. Buď to tam je, nebo není“, říká fotograf Josef Bosák v rozhovoru s autorem pořadu Zbyňkem Ternerem.

více

Ačkoli rodištěm Josefa Bosáka je Starý Bohumín, díky rodičům, kteří oba pocházejí z rázovité beskydské vísky Javorníky Stanovnice, mu proudí v žilách ryzí valašská krev. Od roku 2004 je členem rožnovského fotoklubu R9. Od té doby se pravidelně zúčastňuje různých fotosoutěží a salónů, díky kterým získal titul AFIAP a EFIAP. Podařilo se mu proniknout na stránky magazínů PhotoArt a Československá fotografie. Stranou nezůstaly ani výstavní síně – podílel se na společných výstavách s fotoklubem R9 a dalšími autory, přičemž vrchol představuje realizace samostatné výstavy Mé cesty. Od roku 2009 se stal členem ČFFU. Pozornost zaměřuje k podobám člověka a k reportáži a protože se dlouhý čas pohyboval mezi muzikanty, tak i k hudebním skupinám.

S Kristýnou Podzimkovou o filmových a divadelních rolích, kultuře a covidu

Z rožnovského dramaťáku na filmový festival Sundance aneb herecká pouť Kristýny Podzimkové. Příjemný poslech přeje autor podcastu Petr Kopecký.

více

Mladá česká herečka Kristýna Podzimnová se narodila prvního májového dne roku 1985 v Rožnově pod Radhoštěm. Už odmala projevovala určité umělecké nadání - navštěvovala folklorní a dramatické kroužky, také ráda tančila a zpívala. Nebylo překvapením, když se rozhodla pro studium dramatického oboru na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, po kterém jí bylo nabídnuto angažmá v Těšínském divadle v Českém Těšíně.

Kouzlo filmového plátna poprvé okusila menší rolí v Jakubiskově filmu BATHORY. Podstatně větší šancí pro ni byl německý režisér Veit Helmer. Ten sháněl mladou herečku do hlavní ženské role pro svou novou alegorickou komedii ABSURDISTÁN a Kristýna prošla sítem čítajícím na šest set hereček z bezmála třiceti zemí světa! V televizi jsme ji mohli vidět v seriálu HBO "Bez vědomí" nebo taky v seriálech Ulice či Slunečná.

Rozhovor s Petrem Fialou nejen o nové desce

Jaké to je točit akustickou desku nebo odehrát s jednou kapelou během roku 20 různých koncertů bez diváků a mnoho dalšího se dozvíte od frontmana kapely Mňága a Žďorp Petra Fialy. K poslechu srdečně zve autor pořadu Zbyněk Terner.

více

Druhým podcastem otevíráme hudební téma. Když se řekne hudba z Valašska, tak kromě obligátních asociací na lidovou hudbu s cimbálem a houslemi mnohým naskočí Mňága a Žďorp, kapela fungující od konce osmdesátých let, která je nazaměnitelná svým písničkářstvím s hořkosladce depresivními texty protagonisty Petra Fialy. Zabrousíme do historie kapel, ve kterých začínal, budeme se věnovat letošnímu streamovému roku, poznáme zákulisí profesionálních muzikantů a dozvíme se i plány do budoucna. Mňága a Žďorp v tisíci polohách.

O adventu s knězem Lukášem Engelmannem si povídala Alena Čípová

Advent lékem aneb zaposlouchejte se do zamyšlení kněze PhLic. Lukáše Engelmanna nad otázkami po významu tohoto času pro věřící i nevěřící. Srdečně zve autorka pořadu Alena Čípová

více

 

První epizodou je rozhovor Aleny Čípové s knězem Lukášem Engelmannem o tom, čím může být advent pro člověka nevěřícího v Boha, jaká je jeho historie, jaké jsou v něm ukryty symboliky a o další zajímavostech z psychologického pohledu spojených s tímto předvánočním časem.
PhLic. Lukáš Engelmann se narodil v roce 1980 v Hrabyni. Vystudoval gymnázium v Opavě. Poté studoval na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Vysvěcen na kněze byl v roce 2006. Od roku 2005 byl nejdříve jáhnem, poté kaplanem ve farnosti Místek. Postgraduální studia probíhala na Papežské gregoriánské univerzitě v Římě v oboru psychologie s výcvikem v psychodynamické terapii. Nyní je ustanoven duchovním správcem farnosti Ostrava-Třebovice. Mimo to se věnuje terapeutické činnosti pro zasvěcené osoby, hendikepovaným a osobám s homosexuální orientací.
Níže najdete odkazy na náš podcast ve streamovacích službách. A můžete se rovnou přihlásit k odběru, ať vám nic neunikne.