Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Folklorní hudební scéna Rožnova – díl IV. Soláň

Folklorní hudební scéna Rožnova  – díl IV.  S o l á ň

Další díl podcastu Téčku bude o cimbálové muzice Soláň. Vznikla až po revoluci, patří tedy na Rožnovsku k těm mladším…. Chcete vědět, jaké byly její cesty? Jak dopadla v anketě Zlatý slavík? A jak je to s Pavly Ptáčky v muzice? Poslechněte si další díl podcastu o folkloru v Rožnově. K poslechu zve Monika Kovářová.

S o l á ň

Cimbálová muzika Soláň vznikla jako porevoluční kapela v roce 1990. Za dobu svého působení na Rožnovsku vydala celkem 10 titulů CD. V roce 1994 to byly valašské písně o robotě "Nebude nám dycky tak", o rok později ve spolupráci s cimbálovou muzikou Technik CD moravských lidových koled "Při Betlémě na salašu", v roce 1998 album písní "pijáckých, špásovných aj iných" s názvem "A tož jakú...". V roce 2000 CD "Valaské pěsničky", které vyšlo v edici vydavatelství Gnosis Brno. Na vánoce 2002 se podařilo pokřtít pátý hudební projekt nazvaný "Koleda nám nastala".

Další CD Soláně "Dobře je s muzigú" je putováním s valašskou pěsničkou tak, jak život Valachů provázela. CD vyšlo pod "křídly" vydavatelství Indies Records Brno a vysloužilo si nominaci na cenu FOSKAR 2006 v kategorii Album roku. Nominaci v kategorii Zpěvák roku si vyzpíval také náš dlouholetý člen a zpěvák Pavel Ptáček.

V roce 2008 vniklo další CD, na kterém se podílely také cimbálové muziky Danaj ze Strážnice a Technik z Ostravy. Nese název „Dyž sem byl malučký“ a je plné dětských lidových písní z Moravy… O 4 roky později pak CD s milostnými písněmi „Bylo lásky, bylo…“

V roce 2017 se muzika potřetí vrátila k vánoční tématice s CD "Na Vánoce".

V roce 2020 pak vzniklo jubilejní dvoj CD … dáme si to ešče raz... ,které je průřezem 30.leté tvorby cimbálové muziky.

Se Soláněm úzce spolupracuje také gajdošská muzička, dívčí sbor Krůžek štyr tet a početná taneční skupina.

Tradiční jsou pak každoroční zářijové koncerty v muzeu zvané MUZICÍROVÁNÍ či vánoční koncerty muziky.