Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Folklorní hudební scéna Rožnova V. – Kotár

Znáte cimbálovou muziku Kotár? Pokud ne – právě pro Vás je pátý díl kulturního podcastu Téčko. Tato relativně mladá rožnovská cimbálová muzika je zajímavá nejen bohatým nástrojovým obsazením, ale také velmi pestrým repertoárem. Kromě valašských či moravských lidových písní totiž občas zabrousí i na Slovensko, do Maďarska či na Balkán…. Jestli Vás zajímá tvůrčí cesta této muziky, poslechněte si další z řady podcastů o folkloru v Rožnově.

Vznik cimbálové muziky Kotár se datuje do roku 1999. Zakladatelem muziky byl  Jan Malina, který byl také hlavním upravovatelem písní. Muzika má na svém kontě 5 CD a každé je svým způsobem zcela jiné. První s názvem „Dobře je ti Janku“ vzniklo v roce 2001 a je na něm výběr všeho, co muzikanti rádi hrávají.  Tedy nejen folklor valašský, ale i slovenský či romský, nechybí ovšem ani stará hudba či ragtime.

V roce 2003 vzniklo CD Za pěsničků to Mezříča, které je spoluprací cimbálové muziky Kotár a  folklorního souboru Bača a je tvořeno z písniček z okolí Valašského Meziříčí. Dalším hudebním počinem muziky bylo v roce 2007 CD Laštověnka lítá, které je zároveň profilovým albem skvělé zpěvačky Kláry Blažkové. Jsou zde převážně písně z Valašska, ale tu a tam muzika zabrousí i na Slovensko.

V roce 2009 se muzika Kotár po třech CD plných písních se stylizovanými úpravami vrátila zpět ke kořenům. Vydala CD „ A měl sem já sakulensků kobylu“ tentokráte ze sběrů bratrů Zezulkových z Valašské Bystřice. Muzika při nahrávání použila i jednoduché staré nástroje jako stolový Cábův cimbál, husle ochlebky či bezový klarinet a to dodalo CDéčku zvuk opravdu velmi autentický.

V roce 2017  vydala muzika zatím poslední CD Navštívení, na kterém najdete adventní a vánoční zpěvy opět v netradičním a neotřelém hávu.

Muzika je nedílnou součástí rožnovské hudební scény, pravidelně vystupuje ve valašském muzeu či na akcí v okolí.