Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Jiří Gužík – Líbí se mi propojování žánrů

S rožnovským rodákem a muzikantem o působení ve vojenském uměleckém souboru Ondráš, o jeho hudebních projektech i o tom, jak psal znělku pro město Rožnov. K poslechu srdečně zve Monika Kovářová

Jiří  Gužík je Rožnovák, učitel, cimbalista, klavírista a hudební upravovatel lidových písní. Na brněnské konzervatoři byl žákem profesora Dalibora Štrunce, poté jako cimbalista působil ve Vojenském uměleckém souboru Ondráš. Dramaturgicky se podílel na komponovaných pořadech Příběh zbojníka a Náš svět. V současnosti hraje v cimbálové muzice Jožky Imricha a v seskupení Django Jet.
Nejen interpretačně, ale i autorsky se podílel na množství studiových nahrávek folklorních souborů. Je také autorem znělky města Rožnov. Byl součástí janáčkovského projektu "Čierna zem" brněnského zpěváka Jiřího Miroslava Procházky, či alba "Odkazy a návraty", na kterém soubor Malé Hudební Družení z Rousínova zpracovává staroslověnské biblické a liturgické texty s doprovodem cimbálu. Jako host se představil s brněnskou Státní filharmonií, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, Moravským komorním orchestrem, souborem Ensemble Opera Diversa, cimbálovou muzikou Friš z Ostravy nebo s valašskými folklorními soubory Soláň a Radhošť.
V roce 2005 získal na soutěži v rámci Mezinárodního Festivalu Cimbálu ve Valašském Meziříčí 3.místo v nejstarší kategorii, o dva roky později pak 2.místo. V roce 2017 se stal členem poroty této mezinárodní soutěže. Jako porotce se zúčastnil rovněž krajského kola soutěže ZUŠ ve hře na lidové nástroje a souborové hře ve Veselí nad Moravou roku 2012.
V letošním roce byla oceněna jeho skladba Lásko, Bože lásko, napsaná pro VUS Ondráš a dechový orchestr NATO. Získala speciální cenu Grand Prix Svetozára Stračinu za nejlepší kreativní hudební zpracování.