Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

S Richardem Sobotkou o psaní, paměti...

Rožnovský spisovatel, novinář, publicista, nositel ocenění Cena města Rožnov pod Radhoštěm je člověkem, bez jehož přičinění a neúnavné práce by řada osudů, příběhů a epizod z historie i současnosti města a okolí upadla nenávratně v zapomnění. Nenechejme paměť vyhasnout. K poslechu zve Pavel Zajíc

Richard Sobotka se narodil 15.3.1935 v Zašové u Valašského Meziříčí. Řadu let pracoval v Tesle Rožnov pod Radhoštěm. Zde měl možnost sledovat obrovský rozmach techniky, od elektronek až po barevné obrazovky, což z něj udělalo fandu technického pokroku. Poznal zde také velké množství zajímavých lidí a jejich osudy, které jej inspirovaly v jeho další tvůrčí činnosti.

Publikoval především v časopise Červený květ, který vycházel v Ostravě a stal se pro valašský region určitou literární základnou. Knižně debutoval v roce 1979 knížkou pro děti Příběh toulavého kocoura. Místem děje jeho povídek je Valašsko. Rozvíjejí příběhy současných lidí, kteří se ocitli v mezních situacích. Jemný vypravěčský smysl pro humor a citový odstín situací je přítomen ve všech povídkách.

Těžištěm literární práce Richarda Sobotky je rozsáhlá publikační činnost v tisku a dlouholetá spolupráce s rozhlasem Ostrava. Je nositelem řady ocenění a vítězem mnoha literárních soutěží, mj. Cena E. E. Kische 2005 za knihu Hurá na medvěda.

Publicista, dramatik a spisovatel Richard Sobotka žije a tvoří v Rožnově pod Radhoštěm, kde je i organizátorem literární soutěže Rožnovský fejeton.